Matea Vujević, Ivano Valković i Toni Smilović pripovijedali u CENKI-ju

U utorak, 20. ožujka, u prostoru  CENKI-ja u Pićnu učenici područnih škola iz Tupljaka  i  Pićna zajedno s četvrtašima iz Višnjana obilježili su Dan pripovijedanja.  Slušali su stare priče i legende naših krajeva koje su čuli od svojih roditelja, baka, djedova, prabaka… Učenici su pokazali zavidno umijeće pripovijedanja koje se nažalost gubi uslijed modernog načina života. Legendu o svetom Niceforu ispričala je učenica  iz Višnjana koju je čula od svoje bake Pićanke.

Naši učenici su  ispričali svoje dojmove  te otkrili  kako su tekle pripreme za taj važan događaj na koji nas je pozvala etnologinja dr.sc. Ivona Orlić.

Dojmove naših učenika možete pročitati pod opširnije.

Matea Vujević,  PŠ Pićan, 3. razred:

"Imala sam tremu jer je tamo bilo jako puno ljudi i djece. Mislila sam čak odustati, a na kraju je bilo bolje nego sam očekivala. Pripremala me moja učiteljica Đurđica Matuhina. Ona je donijela zbirku starih priča Istrančica koju je dobila od svog tate. Izabrala sam priču Marko i magarac jer mi je bila smiješna. Čitale smo priču u školi, a kod kuće još tri puta dok nisam sve zapamtila.  Zadovoljna sam svojim nastupom i opet bi ponovila to iskustvo.  Jako je lijepo bilo slušati i drugu djecu jer  ih nisam dugo  imala priliku slušati ih."

Toni Smilović, PŠ Tupljak, 4. razred:

"Pripovjedao sam priču kako su se kupale naše kneginje koju sam čitao u lektiri Grički top Dubravka Horvatića. Sviđalo mi se jer govori o našoj povijesti te kako je Gospić dobio ime. Dvije sestre Tuga i Buga  poslale su graditelje da izgrade kulu kao znak zahvalnosti jer ih je izvor rijeke Novčice izliječio. Kulu su nazvali Gospinom kulom, a onda se ustalilo ime Gospić.   Priču sam čitao svake večeri  jedanput ili dvaput da bolje upamtim.  Imao sam tremu da nešto ne zeznem, da nešto ne preskočim. Učiteljica Gordana Fable me pohvalila jer sam ispričao kako treba.  Pričao sam polako i glasno, jedino sam zaboravio kako se zovu petero braće iz priče. Ali sada znam da su to bili Kosjenac, Muhlo, Lobel, Kluk i Hrvat."

Ivano Valković, PŠ Tupljak, 4. razred:

"Osjećao sam se nervozno, mislio sam da ću pogriješiti. Kad sam počeo pripovijedati, trema je nestala. Na kraju su mi svi pljeskali, bio sam jako ponosan na sebe. Puno truda i vremena sam uložio i to se isplatilo. Pričao sam kako je div Dragonja orao brazde pa su nastale rijeke Dragonja i  Mirna. Mislim da to nije istina, nego  me to potaklo na maštanje. Volim pričati priče da razveselim nekoga. Volim ih i slušati. Najdraža mi je o svetom Nikoli koju mi je ispričala učiteljica Gordana.

Primjetio sam da su sve snimali s Radio Istre. Bio sam malo razočaran kad sam slušao popodnevne vijesti jer nas nisu ni spomenuli, samo Višnjance."

objavio: Administrator   datum: 21. 3. 2018.