Vrata svemira u Tupljaku

Poznatog astronoma Korada Korlevića dovela je u školu dr.sc. Ivona Orlić, etnologinja i pedagoginja koja često surađuje s našom školom jer se u obližnjem Pićnu nalazi Centar za nematerijalnu kulturu Istre.  Kako  u školi u Tupljaku učenici provode školski projekt Vrata svemira, velika nam je želja bila da upoznamo Korada Korlevića. On je već bio  predavač starijim učenicima i učiteljima u Potpićnu, ali u srijedu, 28. ožujka otvorio je vrata Svemira samo učenicima u Tupljaku.

Najprije nas je Ivona Orlić  upoznala s dvadesetak naselja diljem  Istre koja po popisu stanovništva iz 2011. godine imaju samo do tri stanovnika. Promatrali smo fotografije napuštenih sela i slušali njene doživljaje s tih putovanja. Potaknula je naše učenike  na razgovor o osami. Njima je dosadno kad je jedan od njih bolestan, a najljepše  kad se igraju i uče zajedno. U trenucima samoće tu je uvijek mobitel pri ruci ili se pak prepuštaju maštanju.

Toni Smilović: Učiteljica Ivona nam je pričala  kako joj je bilo istraživati. Neke predmete koje je pronašla u napuštenim kućama je spremila u muzej gdje radi da se sačuvaju. Jedan je vratila opet na staro mjesto  jer joj je bilo žao da ga uzme.

Ivano Valković: Vidio sam neka mjesta za koja nisam znao, a sada sam ih otkrio. Bilo mi je čudno da neki ljudi žele biti sami  jer su ljudi naučeni biti u društvu.

Jesmo li sami u svemiru, kako on izgleda, koliko je on velik, čime se bave znanstvenici,  otkrivao nam je  Korado Korlević.

Toni Smilović:  Najviše mi se sviđalo kako nam je govorio o zvijezdama i meteorima. Pokazivao nam je kristale iz svemira.  Pričao nam je o dinosaurima i zašto su izumrli.  U grobnicama faraona su pronađeni noževi. Gledali smo snimke zvijezda i meteora. Komad meteora su isprintali na 3D  printer, a tako se mogu printati razne stvari. Zapamtio sam da  Sunce neće eksplodirati još pet milijardi godina.

Ivano Valković:  Ja  sam bio jako nervozan kad sam vidio uživo Korada jer je jako poznat. Poslije sam se slikao s njim. Pokazao nam je fotografiju ogromnog teleskopa na Havajima. Ne trebamo se bojati pada kometa jer smo na miru još petsto godina. Objasnio nam  je  kako možemo  napraviti raketu koja bi poletjela. Treba nam  kompresor, plastična boca s  vodom i pustit da poleti uvis. Niti mikroskop nije problem napraviti,  sav postupak piše na googleu

Učenici su ovih  dana na internetu  čitali o poznatom astronomu, ljetnoj Višnjanskoj školi astronomije, slušali radio emisije Pod zvijezdama na Radio Istri koju rado prate i njihovi roditelji.  Zvjezdarnicu i Znanstveno-edukacijski centar Višnjan imat ćemo priliku vidjeti u svibnju u sklopu školskog izleta. Veselimo se  putovanju Istrom kroz naša naseljena i napuštena  naselja.

Neizmjerno samo zahvalni cijenjenim pedagoškim radnicima i dragim ljudima, gospođi Orlić i gospodinu Korleviću na danu kojeg ćemo dugo pamtiti.

objavio: Administrator   datum: 30. 3. 2018.

« Ožujak 2024 »