Terenska nastava u Plominu

Povodom Svjetskog dana voda i Dana planeta Zemlje posjetili smo stari gradić Plomin. Dočekao nas je gospodin Drago Petrović iz župe Sv. Jurja mučenika. Mjesna crkva Blažene djevice Marije bila je puna učenika od 1.- 4. razreda naše škole s učiteljicama. Pozorno smo slušali o nastanku sadašnje crkve koja je nadograđivana kroz stoljeća. Divili smo se  velikim zidnim freskama i natpisima na glagoljici. Poveo nas je starogradskom jezgrom i otvorio vrata crkvice Svetog Jurja starog u kojoj se čuva original Plominskog natpisa na glagoljici iz 11. stoljeća. Do nje je ruševina crkvice Svetog Duha odakle se širi  pogled na more, zelena brda i termoelektranu.

Na kamenim zidovima kuća prepoznali smo plominski zvončić. Pješečeći selom Malini, koji je dobio ime po mlinovima kojih je nekad tu bilo, osluškivali smo zvukove prirode,  žubor potočića i pjev ptica. U Plomin Luci vidjeli smo ribarske brodove  i barčice lokalnih ribara. Na plaži Copacabana  smo  učili o zaštiti voda, ekologiji i malo se poigrali. Učiteljica Antonjeta upoznala nas je s bogatim biljnim svijetom i podučila nas o ljekovitosti najpoznatijih biljaka. Svi su učenici bili jako marljivi i u svoje knjižice koje su sami izradili posebno za ovu prigodu zapisivali nova saznanja i dojmove.

Zahvaljujemo se gospodinu  Dragi Petroviću koji nam je približio gradić Plomin, na korisnim savjetima da čuvamo vodu i receptu za dobar život.

objavio: Administrator   datum: 1. 5. 2018.