Obilježili smo Hrvatski olimpijski dan

I ove se školske godine naša škola, već tradicionalno, uključila u obilježavanje Dana hrvatskog olimpijskog odbora poznatijeg kao Hrvatski olimpijski dan koji se raznim sportskim manifestacijama obilježava diljem Lijepe naše.  Službeni datum obilježavanja je 10. rujna jer je na taj dan prije 28 godina,1991., utemeljen Hrvatski olimpijski odbor, najviša sportska udruga u Hrvatskoj čija je zadaća širiti simbole olimpijskog pokreta  te predstavljati hrvatski sport pred Međunarodnim olimpijskim odborom i drugim međunarodnim sportskim organizacijama.

Danas je u našoj školi bilo posebno svečano jer je naš učitelj TZK-a Ljubomir Vilić, tom prigodom u školu pozvao Valnera Frankovića,  rukometaša iz Labina koji je davne 1996. zajedno sa svojom rukometnom ekipom obogatio Hrvatsku donijevši prvu hrvatsku zlatnu medalju  sa Olimpijskih igara u Atlanti.

U jednosatnom druženju sa zlatnim olimpijcem saznali smo mnogo o njemu.  Kroz razgovor kojeg je s Valnerom vodila naša školska pedagoginja Nada Švraka, slušali smo o njegovom sportskom i životnom putu od škole u kojoj je, kao četvrtaš, započeo rukometnu karijeru kao golman pa do reprezentacije Hrvatske kao lijevi vanjski.

S posebnim žarom Valner se prisjećao  svog puta do Atlante, od trenutka kada je u svlačionici iščekivao hoće li  izbornik prozvati njegove ime  među dvadesetoricom koji putuju u Atlantu pa  do svečanog trenutka kada je oko njegova vrata zasjala zlatna medalja. Taj trenutak imali smo svi prilike vidjeti putem kratkog video isječka kojeg je pripremila knjžničarka Marina.

Ono što je Valner u druženju s učenicima nekoliko puta naglasio je važna poruka: uvijek teži ka nekom višem cilju, ukoliko si uporan i imaš vjeru u sebe, tvoj se san može ostvariti. On je svoj san ostvario.

Vrijeme u čavrljanju s dragim gostom vrlo je brzo odmicalo. Na kraju druženja u znak zahvalnosti uručen je poklon – majica s jubilarne 10. Olimpijade učenika OŠ Labinštine te uokvirena slika s prošlogodišnjeg obilježavanja HOD-a na našem školskom igralištu u kojem su učenici složili olimpijske krugove.

Učeni u eksperimentalnim razredima, petaši i šestaši, su u sklopu nastave TZK imali zadatak da iz različitih izvora istraže lik i djelo labinskog olimpijca te će istraženo prezentirati na sljedećem satu TZK-a.

Osim toga, HOO odvijao se i na sportskom igralištu. Učenici 1. i 2. razreda natjecali su se u štafetnim igrama, a trećaši i četvrtaši  okušali su se u školi rukometa. Sportske aktivnosti  za učenike mlađih koordinirali su učenici viših razreda i to  Ana Buršić , Iva Peteani.  Lucia Burul, Ivana Smoković, Marko Krištofić, Mihael Slivar i Dylan Bašić te  razredne učiteljice, a sve pod budnim okom i cjelokupnom organizacijom našeg učitelja TZK-a Ljubomira Vilića.

objavio: Administrator   datum: 19. 9. 2019.