Buon giorno! Sprichst du Englisch? Oui. - obilježili smo Europski dan jezika

Europski dan jezika obilježava se 26. rujna u cijeloj Europi. Glavni su ciljevi Europskog dana jezika upozoriti građanstvo na važnost učenja jezika, promicati jezičnu i kulturnu raznolikost Europe.

I mi smo obilježili ovaj dan u našoj školi. Oba su peta razreda zajedno istraživali podatke i informacije o Europskom danu jezika i Međunarodnom danu pismenosti. Kvizom u digitalnom alatu Kahoot provjeravali su svoje znanje o jezičnim zanimljivostima.

Učenici šestog razreda trebali su spojiti ime jezika s pripadajućom zastavom te  dijelove rečenica na hrvatskom, engleskom, talijanskom, španjolskom, francuskom i njemačkom spojiti u smislene rečenice što i nije bio tako jednostavan zadatak.

Oni malo stariji, učenici sedmog i osmog razreda, morali su pažljivo pogledati i poslušati jezičnu video razglednicu. Osim jezika koje učenici uče u školi, imali su priliku čuti i neke druge zanimljive europske jezike. Uz video razglednicu rješavali su  i zabavan kviz kroz koji su učenici mogli provjeriti što su razumjeli na jezicima s kojima su se možda po prvi put susreli. Nakon toga morali su na temelju opisa na engleskom jeziku pogoditi o kojoj je poznatoj osobi riječ.

Dan je završio zajedničkom izvedbom pjesme  Hello to all the children  of the world.

Proveli smo kratku anketu među učenicima naše škole kako bismo doznali njihove dojmove o načinu obilježavanju Europskog dana jezika.     Zanimalo nas je je li im nastava bila zanimlijva, što im se najviše svidjelo i žele li više ovakvih aktivnosti.

Petaši su bili oduševljeni, te su im se najviše svidjeli kvizovi, još su nam rekli da žele više takve nastave. Većina učenika šestog razreda izjavilo je da im se sviđa takva nastava, ali je bilo i onih kojima nije bilo jako zanimljivo. Svi su izjasnili da su im se najviše svidjele igre riječima. Jednoglasno su odlučili da žele više ovakvih dana, ali su neki odgovorili da žele malo zanimljiviji sadržaj. Sedmašima i osmašima se svidjela takva vrsta nastave i žele to ponoviti, a najviše im je bio zanimljiv rad u grupama i kvizovi.

Fotografirala: Zita Lukšić, 5.r.

Vijest napisale i uredile: Matea Vujević, Dea Močinić, Anabel Stojšić, Zita Lukšić, Karmela Švić, Vita Lukež, Ivona Maglica

Neke od dojmova naših učenika  možete čuti u prilogu koji je snimila Anabel Stojšić, polaznica izvannastavne aktivnosti Digitalni školski časopis.

*Časopis je u izradi i uskoro ćete moći pratiti sadržaje koje će objavljivati naši mladi novinari.

objavio: Administrator   datum: 3. 10. 2019.