Učenici razredne nastave na terenskoj nastavi u Labinu

U petak 8. studenog učenici matične i područnih škola u pratnji razrednih učiteljica i knjižničarke realizirali su sadržaje terenske nastave te obilježili nekoliko značajnijih datuma u mjesecu listopadu i studenom, a to su Svjetski dan hrane, Dan zahvalnosti za plodove zemlje, Međunarodni dan pješačenja te Mjesec hrvatske knjige koji je još uvijek u tijeku. Čitavo jutro proveli su u Labinu posjećujući različite kulturne i društvene institucije. Prvašima je održano edukativno predavanje i radionica u Gradskoj knjižnici tijekom koje su  naučili kako brinuti o knjigama, slušali su priču o prgavom mravu, a na kraju su i bojali listić s ilustracijama o tome što se sve u knjižnici može raditi. Nakon veoma zanimljivog predavanja u knjižnici prošetali su do Radio Labina gdje su nas novinari i direktorica Radija ljubazno dočekali i pružili učenicima priliku da nakratko vide kako se stvaraju vijesti. Neki su učenici stali pred mikrofon i kratko se predstavili, a na kraju su svi zajedno zapjevali u eter. Na kraju njihovog obilaska uslijedio je posjet pekari Jedinstvo. Učenici su upoznali različite vrste žitarica i strojeve koji se koriste u procesu izrade kruha, od nabave brašna pa do odvožnje na različita prodajna mjesta. Na kraju obilaska svi su učenici dobili na poklon peciva s maslacem.

Učenici drugog razreda u to su vrijeme posjetili labinsku tržnicu gdje su promatrali različite vrste riba, voća i povrća koje uzgajaju mještani Labinštine. Nakon tržnice uslijedio je posjet labinskoj vatrogasnoj postrojbi. Prije toga učenici su na kolodvoru sreli prodavača mandarina koji im je poklonio vrećicu slatkih plodova čemu su se učenici posebno razveselili. Posjet vatrogasnoj postrojbi oduševio je naše drugaše. Vatrogasci su im strpljivo demonstrirali vatrogasne aparate, vozilo, ljestve, dizalicu i opremu, a priredili su im i štafetnu igru u kojoj su učenici mlazom vode gađali bocu s vodom. Osim toga, imali su priliku vidjeti i čuti kako se odvija razgovor između vatrogasaca i ljudi kojima je potrebna pomoć.

Učenici trećeg i četvrtog razreda zaputili su se prema povijesnoj jezgri grada Labina. Na ulasku u starogradsku jezgru dočekao ih je Vedran Kos, stručni voditelj Narodnog Muzeja Labin. Gospodin Vedran Kos istaknuo je povijesne događaje koji su bili ključni za razvoj Grada Labina. U Muzeju je učenicima predstavljena povijest grada od najranijeg doba, antike, pa sve do 20. stoljeća. Najzanimljivije je učenicima bio postav rudarstva, a hodnik dužine gotovo 150 metara u kojemu je smještena pruga, radilište, vagoneti i različita oprema oduševili su naše učenike. Nakon obilaska Starog Grada, učenici su prošetali do Podlabina i zajedno s drugašima uputili u pekaru.

Bila je to još jedna zanimljiva i  sadržajem ispunjena terenska nastava, a mi od srca zahvaljujemo djelatnicima Knjižnice, Pekare, Vatrogasne postrojbe i Muzeja koji su za nas izdvojili svoje vrijeme!

objavio: Administrator   datum: 11. 11. 2019.

« Ožujak 2024 »