Anabel, Lara, Ivana, Paola i Ivona na Maloj glagoljskoj akademiji "Juri Žakan" u Roču

Dok se još uvijek sliježu dojmovi naših učenica nakon boravka u Roču, red je da u nekoliko rečenica dočaramo vrijeme provedeno u tom pitoresknom mjestašcu koje je zahvaljujući glagoljici i njezinoj bogatoj ostavštini pružilo našim učenicama nezaboravno iskustvo.

Lara Licul, Anabel Stojšić, Ivona Baćac, Paola Maras i Ivana Stojšić u pratnji školske knjižničarke, Marine Rade, od ponedjeljka 28. lipnja do četvrtka 1. srpnja sudjelovale su na 28. sazivu Male glagoljske akademije “Juri Žakan” u Roču, a tema ovogodišnjeg saziva bila je “Glagoljica okom radoznalog djeteta”. Naše su učenice sudjelovale u literano-scenskoj radionici tijekom koje su, pored zanimljivih literarnih aktivnosti upoznavanja s glagoljicom, zajedno s voditeljicom, Stankom Hamersmit, osmislile završni igrokaz. Uz veoma dinamičan i gust raspored u radionicama, žaknići su tijekom četverodnevnog boravka u Roču sudjelovali u raznim drugim, zabavnim i edukativnim aktivnostima. Tako su prvog dana boravka uz svečano otvorenje i prigodni program imali priliku prošetati s Ćirilom i upoznati se s nekima od najvažnijih kulturnih spomenika gradića koji unutar svojih zidina čuva bogatu tisućljetnu prošlost. Posjetile su obližnji Muzej željezničarstva i glagoljsku tiskaru gdje su imale priliku saznati kako je izgledala i na koji je način radila, u ono vrijeme, revolucionarna Gutenbergova glagoljska tiskarska preša. Natjecali su u Glagomatici te gledali film na otvorenom. Trećeg dana uspeli su se i do najmanjeg grada na svijetu, Huma. Putem ih je gospodin Hari upoznao s jedanaest spomenika koji označavaju razvojni put glagoljice, a posvećeni su djelu Ćirila i Metoda, njihovim učenicima i popovima glagoljašima. Posljednji dan, četvrtak, bio je ispunjen pripremama za završnu svečanost na kojoj su radionice prikazale svoj rad. Literarno-scenska radionica u kojoj su sudjelovale učenice naše škole osmislila je igrokaz u kojem glavne uloge nose sestre i glagoljica. U radnju je publiku uvela Anabel u ulozi pripovjedačice pomoću kamishibai tehnike, tj. priče u slikama. Djevojčicama (Ivona, Ivana i Lara) je dosadno, stoga ih glagoljica (Paola) vodi na putovanje po Istri. Upoznaju mnoga mjesta i saznaju važnost staroga pisma. Zanimljivom šetnjom po mjestima značajnima za Roč, novinarska, keramičarska, dizajnerska i fresko-slikarska radionica, kratkim dijalozima predstavile su svoj rad u protekla četiri dana. Igrokaz je završio u dvorištu Područne škole Roč gdje su naše učenice zaokružile kreativno otkrivanje važnosti glagoljice i glagoljaštva. Oduševljena publika nagradila ih je velikim pljeskom, a na samom kraju završne svečanosti, nakon podjele priznanja i zahvalnica, žaknići i njihovi mentori otpjevali su zajedno himnu Male glagoljske akademije.

Organizatorima akademije, djelatnicima OŠ “Vazmoslav Gržalja” Buzet, iskreno i veliko hvala na odličnoj organizaciji, gostoprimstvu i uloženom trudu kako bi vrijeme provedeno u Roču našim učenicama ostalo u trajnom i lijepom sjećanju!

Dašak kreativne atmosfere u Roču možete vidjeti u priloženoj fotogaleriji te na Facebook stranici Male glagoljske akademije.

A dojmove naših učenica možete pročitati pod opširnije...smiley

Ivana:

U Roču mi je bilo prekrasno! Upoznala sam nove prijatelje, stekla nove vještine, naučila sam nešto o Roču i Humu... Radionica je bila jako zanimljiva, glumili smo, cratali, pjevali, plesali.... Najljepše mi je bilo kada smo imali party i kada smo hodali od Roča do Huma! Sve mi se je svidjelo, voljela bih ići opet, samo da traje duže!

Paola:

Meni će Roč ostati u vrlo lijepom sjećanju, fora mi je bilo spavati u školskoj učionici, upoznala sam puno novih ljudi, nešto novo naučila, ma sve mi je bilo baš super. I bas sam sretna što su i mene izabrali  za odlazak u Roč da doživim nešto novo. Ali, sve što je lijepo kratko traje...:-)

Ivona:

U Roču sam se provela jako lijepo. Upoznala sam nove ljude. Radili smo svašta: glumili, pisali i crtali. Drago mi je što sam naučila pisati glagoljicu.

Anabel:
U Roču mi je bilo jako lijepo i uspjeli smo napraviti puno toga u samo četiri dana, a sve smo radove pokazali na završnoj priredbi. Svi smo se super slagali, upoznali smo puno novih ljudi i djece iz još četiri škola. Polazili smo literarno – scensku radionicu i super se zabavili zajedno s voditeljicom. Posjetili smo Aleju glagoljaša, muzej i tiskaru u Roču. Najzabavnije je bilo u srijedu navečer kada smo, poštivajući epidemiološke mjere, imali parti.

objavio: Administrator   datum: 12. 7. 2021.