Terenska nastava putovima glagoljaša

U utorak 28. rujna učenici 6. i 8 razreda realizirali su terensku nastavu proučavajući i obilazeći najpoznatije spomenike glagoljaške pismenosti. Najprije su posjetili kolijevku hrvatskog glagoljaštva, Roč. Ispred Velikih vratiju dočekao nas je gospodin Hari Vidović, turistički voditelj i profesor likovne kulture čija je odjevna kombinacija bila u skladu s njegovom užom specijalnošću, a to je fresko slikarstvo. Gospodin Hari proveo je naše učenike i učitelje Ročem te ih upoznao s najvažnijim kulturno povijesnim spomenicima tog pitoresknog gradića. Učenici su s velikim zanimanjem slušali njegovo zanimljivo izlaganje. Najprije su posjetili Ročku glagoljsku tiskaru gdje su saznali kako je izgledao i tiskao Gutenbergov tiskarski stroj. Potom su čuli o freskama i njihovoj važnosti u crkvi sv. Roka, a posjetili su i radionicu gospodina Harija u kojoj im je pokazao kako izgleda proces nastanka freske. U crkvi sv. Antuna vidjeli su poznati Ročki abecedarij iz 12. st, a na kraju obilaska Roča uživali su u prekrasnom pogledu na Vidikovcu kipara Želimira Janeša. Želimir i  Zvane Črnja zajedno su osmislili Aleju glagoljaša.

Učenici su zahvalili gospodinu Hariju na veoma zanimljivom i poučnom upoznavanju grada Roča te se uputili Alejom glagoljaša do Huma. Prije polaska na terensku nastavu istražili su jedanaest  spomenika te su osmaši i šestero učenika šestog razreda, podijeljeni  u parove, pripremili izlaganja o svakom spomeniku. Kod svakog spomenika, osim izlaganja, učenici su dobili listiće s pitanjima za provjeru koja im je pripremio učitelj povijesti, Dalibor Švić. Učenici koji nisu izlagali,  dobili su tablicu s kriterijima prema kojima su ocjenom od jedan do pet ocjenjivali izlaganja. Vrednovali su zanimljivost, jasnoću, razumljivost, pripremljenost sadržaja te uvjerljivost javnog nastupa i vještinu prezentacije. Po dolasku u školu na satovima hrvatskog jezika uslijedio je kviz provjere stečenog znanja u digitalnom alatu Kahoot.

Fotografije naše  terenske nastave možete pogledati u priloženoj fotogaleriji.

objavio: Administrator   datum: 1. 10. 2021.

« Ožujak 2024 »