"Čitam te, gradim sebe"

Godinu koju je Ministarstvo kulture proglasilo Godinom čitanja pod sloganom „Čitajmo da ne ostanemo bez riječi“ obilježili smo školskim projektom „Čitam te, gradim sebe“.  Razbudili smo naše mlade čitatelje novim naslovima, a oni su rješavajući zadatak ovog projekta pokazali kako zasigurno neće ostati bez riječi, mašte i kreativnosti.

Naime, naša je škola u mjesecu travnju aplicirala na HEP-ov natječaj „Svjetlost na zajedničkom putu“ s projektom „Čitam te, gradim sebe“ koji je osmislila školska knjižničarka. Iznosom koji je HEP donirao školskoj knjižnici za nabavu novih knjiga i realizaciju ovog projekta kupljeno je preko 70 tematski i žanrovski različitih, aktualnih i zanimljivih naslova domaćih i stranih autora. Tijekom mjeseca studenog i prosinca projekt je, u suradnji s učiteljicama hrvatskog jezika, Vedranom B. i Tihanom F. N.,  realiziran s učenicima šestog, sedmog i osmog razreda. Nakon što su učenicima podijeljene knjige, učiteljica likovne kulture, Eni Blašković, održala je za sve učenike od 6. do 8. razreda zanimljivo predavanje o filmskim izražajnim sredstvima te učenicima dala smjernice kako ih na najbolji način primijeniti u izradi projektnog zadatka, a to je izrada videonajave pročitane knjige. Velik dio učenika pokazao je svoju maštovitost, originalnost i kreativnost u osmišljavanju i snimanju videonajava. Povjerenstvo u sastavu učiteljice Eni B., Tihane F.N. i Marine R. odabralo je 10 videonajava koje su poslane na Javni poziv Ministarstva kulture za najbolju videonajavu knjige u 2021. g.., dok je sedam videonajava Povjerenstvo nagradilo prigodnim pohvalnicama, kino ulaznicama i pizzama u labinskim pizzerijama čijim vlasnicima ovim putem srdačno zahvaljujemo na velikodušnom poklonu za naše učenike!

Svim učenicima čestitamo na sudjelovanju u ovom projektu i trudu koji su uložili kako bi pročitanu knjigu približili vršnjacima i ostalim knjigoljupcima.

U nastavku donosimo poveznice na kojima možete pogledati videonajave knjiga koje smo izložili na školskoj izložbi posvećenoj Godini čitanja, a o kojoj ćemo vam više otkriti u nekoj od naših sljedećih objava. Sigurni smo da će neke od vas one potaknuti da u školskoj knjižnici potražite neku od ovih knjiga i uživate u čitanju!

"BAŠ KAO HARRY POTTER"-Jasminka Tihi-Stepanić

"HRVAČ"-Melita Rundek

"KRADLJIVICA KNJIGA"-Markus Zusak

"MOJA NEPRIJATELJICA ANA"-Jasminka Tihi-Stepanić

"MONDRIAN IZ LEPE VESI"-Nada Mihaljević

"NAJGORI RODITELJI NA SVIJETU"- David Walliams

"TETKA PROBISVJETKA"-David Walliams

"PRIČE ZA LAKU NOĆ ZA MLADE BUNTOVNICE 2"-E. Favilii, F. Cavallo

"MOHAMED SALAH-MOJ NOGOMETNI HEROJ"- Matt Oldfield, Tom Oldfield

"KORA OD JABUKE"- Jadranka Klepac

"BOB DYLAN-Mali ljudi-VELIKI SNOVI"- Maria I.S.Vegara

"NAJGORA DJECA NA SVIJETU"-David Walliams

"RUKAVICA ZA MATILDU"-Jasminka Tihi-Stepanić

"OBLAK ČVORAKA"-Ivana Šojat

"NEMOJ REĆI NIKOME"-Maja Brajko Livaković

"DJEČAK U PRUGASTOJ PIDŽAMI"-John Boyne

"NAJGORI NASTAVNICI NA SVIJETU"-David Walliams

"DJEČAK, KRTICA, LISICA I KONJ"-Charlie Mackesy

objavio: Administrator   datum: 16. 12. 2021.