Razmijenili smo straničnike s učenicima iz Portugala

„Bilo jednom…“ rečenica je koju smo slušajući i čitajući priče mnogo puta čuli. Odvodila nas je u čarobne svjetove u kojima smo na kratko zavirili u živote vila, patuljaka, vještica i mnogih drugih. Na taj smo način naučili ponešto o ljudskim vrijednostima i različitim kulturama, a zahvaljujući ovogodišnjem projektu razmjene straničnika, ponovo nam se pružila prilika da se prisjetimo priča uz koje smo odrasli…

S učenicima osmog razreda i ove smo se godine uključili u međunarodni  projekt razmjene straničnika u organizaciji IASL-a (International Association of School Librarianship). Tema u 2021. godini, u Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica, bila je „Bajke i narodne priče diljem svijeta“. Za razliku od protekle godine, odlučili smo se za razmjenu digitalnih straničnika. U digitalnom alatu Canva učenici su izradili straničnike prikazavši neke od naših najpoznatijih priča i legendi: Trnoplesare, Velog Jožu, Kamene svatove, legendu o postanku pulske arene, priče o istarskim štrigama i štrigunima, Regoča, Šumu Striborovu i dr., a  živopisne slike popratili su sažetim opisom na hrvatskom i engleskom jeziku. U mjesecu prosincu naši  su se učenici emailom obratili vršnjacima iz osnovne škole u portugalskom gradu Coimbra te im poslali svoje straničnike u digitalnom formatu. Početkom siječnja stigli su nam njihovi straničnici s prikazom nekih od najpoznatijih bajki diljem svijeta. Zahvalili smo im na ugodnoj suradnji i poželjeli još mnogo uspješnih projekata u novoj godini.

objavio: Administrator   datum: 12. 1. 2022.