Učili smo s gospodinom Finom!

Od listopada prošle godine pa sve do 7. veljače trajao je veliki edukativni projekt financijske pismenosti, Učim s gospodinom Finom. Riječ je o projektu koji je organizirao  Večernji list u partnerstvu s UMFO-om – Udrugom društava za upravljanje mirovinskim fondovima, Zagrebačkom školom ekonomije i menagementa uz podršku Ministarstva obrazovanja i Agencija za odgoj i obrazovanje. Cilj ovog projekta bio je financijski opismeniti školarce od petog do osmog razreda i naučiti ih o važnosti financijske pismenosti i mirovinske štednje.

U našoj se školi u ovaj projekt uključilo devet učenica u sklopu izvannastavne aktivnosti Građanskog odgoja i obrazovanja. Podijeljene unutar dva tima, tim SUNCE i tim DUGA, učenice 7.a i 7. b razreda u mjesecu listopadu i studenom slušale su i učile o financijama kroz sljedeće module, odnosno emisije: Osnove financija, Izrada budžeta, Štednja i Odgovorno upravljanje novcem. Putem odslušanih modula naučile su mnogo o raznim financijskim pojmovima poput: štednje, prihoda, dobiti, rashoda, mirovine, investiranja, burze, kamata, dionica i sl., uz mnoštvo zanimljivosti kao što je postanak bankovnih kartica kakve danas koristimo, a koje su nastale zbog čovjeka koji je zaboravio novčanik. Po završetku edukacije, uslijedio je natječajni zadatak. Svaki tim trebao je ponuditi kreativno rješenje u obliku videozapisa u trajanju od maksimalno 5 minuta u kojem je trebalo oživjeti gospodina Fina te upotrijebiti pojmove mirovine, štednje, prihoda, budžeta i investicije, a prosudbeno povjerenstvo vrednovalo je sadržajni, tehnički i kreativni aspekt videozapisa.  Rok za slanje videozapisa bio je 14. siječnja, a 7. veljače objavljeni su rezultati. Na natječaj su pristigla ukupno 222 rada. Videozapisi naših sedmašica nisu ušli među prvih pet nagrađenih, ali bez obzira na plasman, čestitamo im na mnogo uloženog truda i kreativnosti. Njihove videozapise u kojima su gospodinu Finu udahnule život i dodijelile mu zanimljive životne  priče možete pogledati na poveznicama klikom na naslov videozapisa.

Tim SUNCE (Simona Paliska, Evelin Baćac, Paola Maras, Ivana Stojšić i Ivona Baćac) snimio je „Priču o Evelin“, a tim DUGA „Priču o jednom gospodinu“ (Anabel Stojšić, Zita Lukšić, Nina Radović, Lara Licul).

objavio: Administrator   datum: 16. 2. 2022.