Posjet učenice i učenika iz Srednje škole Eugena Kumičića Rovinj

Dan nakon Buzećana, dakle 4. svibnja, našu školu posjetili učenici iz Rovinja iz smjera turističko-hotelijerski komercijalist, maturantica Violeta Miljević i Matija Zović u pratnji profesorice Katije Križman.

Više o našem susretu pod opširnije.

Prof. Križman nam je kratko predstavila Srednju školu Eugena Kumičića Rovinj i svoje učenike, a kroz vođeni intervju upoznali smo ih i sami. Naime, učenici osmog razreda i stručne suradnice sa ravnateljicom. Gostujući učenici su nas upoznali sa vještinama i estetikom zanimanja recepcionera, a razgovarali smo i o drugim smjerovima koji se nude u njihovoj školi, poput npr. slastičarstva. Dio razgovora je vođen u smjeru razvoja profesionalnosti, izražavanja vještina u školskim projektima i obilježavanjima te o mogućnostima zapošljavanja nakon završetka školovanja,  a dio naših pitanja istraživao je  osobne interese naših gostiju.

Naučili smo od naših dragih gostiju kako biti angažirani učenik, onaj koji je ne samo suradnik nego čak inicijator promjena u školi, pa i u zajednici.   Violeta nam je pričala o svojemu volonterskom radu, pa čak i u Crvenom križu, te o angažiranosti u Vijeću učenika, pa i o vlastitoj spremnosti da gostuje na radio emisiji kao gošća koja ima što reći o volonterskom radu. Dotakla nas je svojom spontanošću i lakoćom komuniciranja, te iako je mlada, nekim životnim iskustvom, zrelošću i jasnoćom – po kojoj je njoj jasno da želi biti osoba koja pomaže drugima u potrebi, dakle osoba uključena u volonterske pothvate.

Učenik Matija Zović dirnuo nas je svojom svestranošću, kreativnošću i neumornošću, vrlo ugodnom naravi i susretljivošću. Taj mladić gotovo da i ne spava od otvorenosti za različite teme i angažmane, među kojima ističemo ljubav prema likovnom stvaralaštvu te glazbenom izražavanju. On je jedan od inicijatora ideje da se u njihovoj školi oformi školski bend. Matijine glazbene vještine imali smo prilike uživati dok nam je odsvirao skladbu po svom izboru.

Ono što je bila posebna povlastica ovog susreta jest vrijeme u kojemu smo pustili naše goste i naše osmaše da ostanu sami, u spontanim razgovorima, bez nas odraslih odgojno-obrazovnih djelatnika, kako bi se učenici, domaćini i gosti, povezali na način kako to mladi već znaju. I, uspjeli su.

Zahvaljujem od srca našim gostima iz Rovinja, prof. Katiji Križman, maturantici Violeti i učeniku 2. razreda Matiji Zoviću.

Želim reći da smo uživali u interakciji sa vama i da ste nam donijeli radost i nešto lijepo što se osjećalo u prostoru, nešto lijepo i ugodno što izmiče preciziranju, a evidentno je. Dugo nakon vašeg odlaska, mi u školi ostali smo u temama koje ste vi probudili, i u ozračju vaše lijepe mladosti i nesebičnosti. Hvala vam.

Fotogalerija.

Dubravka Ujčić Lukšić, prof.

objavio: Davorka Kalčić   datum: 2. 6. 2022.