Županijski LIK 2017. u OŠ Vladimira Nazora Potpićan: "Zvučna slika"

Osnovna škola Vladimira Nazora Potpićan u ponedjeljak, 27. veljače, bila je domaćin  Županijskog natjecanja/izložbe učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna - LIK 2017. Tema ovogodišnjeg, 19. po redu, Natjecanja/izložbe bila je Zvučna slika.

Učenici osnovnoškolskog uzrasta od 5. do 8. razreda stvarali su fotografiju na podtemu-poticaj Ritam svjetla, ritam boje s ciljem uočavanja, spoznavanja i vrednovanja uloge boje, svjetlosti, ritma, kontrasta, kompozicije i kadriranja u stvaranju fotografije.

Zadatak srednjoškolaca  bio je izrada digitalnog ili analognog (klasičnog) papirnatog kolaža od printanih fotografija koje su sami snimili. U kolažu se, uz elemente fotografije, mogao koristiti i kolaž papir u boji kao i novinski tekst u smislu njegova grafizma.

Na Županijskom natjecanju sudjelovalo je 28 osnovnih škola s ukupno 184 učeničkih radova/fotografija te 4 srednje škole s ukupno 8 radova/kolaža. Županijsko prosudbeno povjerenstvo u sastavu: prof. Nataša Bezić, prof. Noel Šuran i Barbara Galant, grafička dizajnerica, odabralo je 10 najuspješnijih radova u kategoriji učenika  osnovnih te 4 rada u kategoriji učenika  srednjih škola koji se predlažu za državnu razinu natjecanja.

U kategoriji učenika osnovnih škola prvo mjesto osvojila je  Nika Išić, učenica petog razreda OŠ Monte Zaro Pula (mentorica Rosana Zupičić Smoković). Drugoplasirani je Toni Krajcar, učenik petog razreda  OŠ Marije i Line iz Umaga (mentorica Danica Sardelić). Treće mjesto pripalo je sedmašici Anamariji Bukovnik iz pulske OŠ Kaštanjer  (mentorica Nevena Starčević).

Osim nagrađenih, za državnu razinu natjecanja predloženi su i radovi sljedećih učenika: Daisy Glavić, 8.r. OŠ Tar-Vabriga(mentorica Sabrina Fatorić); Aneta Grabar, 7.r. OŠ Vladimira Gortana Žminj (mentorica Karin Milotić); Matteo Federici, 7.r. OŠ Marije i Line Umag (mentorica Danica Sardeluić), Leana Buršić, 8.r. OŠ Vladimira Nazora Pazin, PŠ Lupoglav (mentorica Višnja Levak), Eva Ikić, 5.r. OŠ Vidikovac Pula (mentorica Agnese Sgagliardi Trpčevski); Luisa Božac, 8.r. OŠ Vladimira Gortana Žminj (mentorica Karin Milotić) te Lara Krevatin, 7.r. TOŠ Edmondo De Amicis iz Buja (mentorica Leonida Bernetič Zelenko).

U kategoriji učenika srednjih škola prvo i treće mjesto  pripalo je labinskim gimnazijalkama. Prvonagrađeni je rad Leonarde Milevoj, učenice 4. razreda opće gimnazije , a treće mjesto osvojila je Mirea Franković, učenica 2. razreda. Mentorica objema nagrađenim učenicima je Alida Blašković Koroljević. Drugonagrađeni je rad Filipa Komšića iz rovinjske srednje škole Zvane Črnje (mentorica Karin Milotić). Osim nagrađenih, za državnu razinu natjecanja predložen je rad Ele Pahor, učenice trećeg razreda buzetske srednje škole (mentorica Mladenka Staničić).

Prije samog otvaranja izložbe učiteljica likovne kulture Davorka Vadanjel i Marina Rajšić, studentica  Akademije primijenjenih umjetnosti,  predstavile su nam se samostalnim izložbama. Učiteljica Davorka Vadanjel izložbu starih obiteljskih fotografija predstavila je kroz edukativno predavanje o postupku izrade analognih fotografija.

Natjecanje je popraćeno tiskanjem prigodnog kataloga u kojem se tekstualno i likovnim izričajem prati tema ovogodišnjeg natjecanja. Katalog su za tiskanje pripremile učiteljice likovne kulture Davorka Vadanjel i Eni Blašković .

Nagrade za učenike i mentore sponzorirali su Općina Kršan, tvornica Rockwool te TZ općine Kršan.

Čestitamo najuspješnijim učenicima i njihovim mentorima te se nadamo da će uspješno zastupati našu županiju na državnom natjecanju koje će se ove godine održati u Rijeci od 27. do 29. travnja u Prvoj sušačkoj hrvatskoj gimnaziji.

Nada Švraka, pedagoginja-koordinator natjecanja

Iz predgovora kataloga:

Tema ovogodišnjeg natjecanja učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna je ZVUČNA SLIKA. Zadatak učenika osnovnih škola bio je da fotografijom prikažu ritam svjetla i ritam boje. Koristeći tehnološki medij učenici su se iz stvaratelja prometnuli u prave istraživače. Iako je svaki likovni rad, neovisno o mediju, rezultat svojevrsne potrage, fotografijom tražimo i „hvatamo“ fragmente realiteta naglašavajući značaj njihove estetike, simbolike i neponovljivosti trenutka. Prikazati zvučnu sliku nije nimalo jednostavan zadatak. Mnogi su u povijesti umjetnosti pokušavali prevesti glazbeni jezik u onaj likovni, a rezultati su uvijek bili subjektivni. No, objektivnu paralelu možemo povući između tonova zvuka i tonova boja te u sveprisutnim ritmovima. Odgovor na ovogodišnji zadatak nije lako pronaći u šumi objekata koji nas okružuju. Potrebna je  otvorenost, ne samo očiju već i uma koji viđene objekte svodi na oblike sastavljene od likovnih elemenata. Ono što je još potrebno jest spremnost i znatiželja da se „zaviri iza ugla“.

Fotogalerija:

objavio: Administrator   datum: 28. 2. 2017.