Održano predavanje za roditelje osmaša o HPV-u te izboru budućeg zanimanja

U utorak, 23. siječnja održan je tematski roditeljski sastanak za roditelje učenika 8. razreda. Sastanak je bio podijeljen u dva dijela.

U prvom dijelu naša školska pedagoginja Nada Švraka  govorila je o izboru budućeg zanimanja kao jednoj od vrlo važnih odluka u životu svakog čovjeka te upoznala roditelje s mogućnošću nastavka srednjoškolskog obrazovanja u Republici Hrvatskoj te načinom izračuna bodova prema kojima se učenici rangiraju, elementima vrednovanja za upis te postupkom prijave, odabira programa  i upisa. Naglasila je važnost roditeljske pomoći i podrške prilikom odabira željene srednje škole.

U drugom dijelu sastanka, školska liječnica dr.  Loreta Načinović Magaš održala je predavanje o humanom papiloma virusu (HPV-u) kao najčešćoj spolnoj prenosivoj bolesti te s mogućnošću dobrovoljnog cijepljenja osnovnoškolske djece protiv HPV-a koje je u našoj zemlji započelo 2007. godine, a u organizaciji pojedinih gradova, općina i županija.

Više informacija o HPV-u možete možete potražiti pod opširnije.

Rak vrata maternice drugi je najčešći rak u žena i jedini je karcinom za koji postoji cjepivo, a koje je registrirano i u Hrvatskoj. Iako se HPV najčešće povezuje s rakom vrata maternice, rodnice i stidnice u žena, ovaj virus jednako pogađa muškarce kojima prijeti opasnost od raka penisa, a također uzrokuje rak anusa i stražnjeg dijela grla, rak korijena jezika i krajnika kod oba spola. Visokorizični tipovi HPV 16 i 18 uzrokuju čak 80 posto slučajeva raka vrata maternice u Hrvatskoj, od kojeg godišnje oboli 370, a umre oko 110 žena.

Ipak, sva dosadašnja znanstvena istraživanja pokazala su da je cjepivo protiv HPV-a sigurno i učinkovito u sprečavanju tipova raka kojima je uzrok HPV, a stručnjaci ističu da u posljednjih 10 godina provođenja cijepljenja u Hrvatskoj nije zabilježen nijedan slučaj da je dijete imalo ozbiljne nuspojave, a u rijetkim slučajevima, kada one i postoje, riječ je o glavobolji, vrtoglavici ili lokalnim reakcijama na mjestu uboda. Deveterovalentno cjepivo ima sedam genotipova koji su odgovorni za 99 posto slučajeva raka vrata maternice. Cjepivom protiv HPV-a približavamo se tome da se ova bolest iskorijeni.

Ovaj tip cjepiva koji ne obuhvaća klasičnu zaraznu bolest što se prenosi kapljično je preporučljiv, ali ne i obvezatan, jer kada se nešto radi prisilno, stvara se još veća kontrareakcija. U Hrvatskoj i u svijetu postoji stav da se ljude ne treba prisiljavati. Dakle razlog zbog kojeg cjepivo nije obvezno je demokratičnost koja sa sobom nosi odgovornost.

Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja koja je uvela i cijepljenje dječakašto, osim u zdravstvenom smislu, predstavlja napredak u percepciji HPV-a, na koji se ranije gledalo kao na virus koji pogađa samo žene. Preporučena dob djevojčica i dječaka za primanje cjepiva protiv HPV-a je od devet do 15 godina, no razlog za to što se djeca cijepe u osmom razredu nije samo spolna zrelost ili pretpostavka da će čak 20 posto njih imati spolni odnos u srednjoj školi. Razlozi za cijepljenje u ranoj dobi su vrlo dobar imunološki odgovor organizma i stvaranje protutijela te činjenica da je cjepivo učinkovito dok organizam još nije došao u kontakt s virusom, a to je prije početka spolne aktivnosti.

Roditeljima su nakon sastanka podijeljene suglasnosti o pristanku na cijepljenje.

objavio: Administrator   datum: 25. 1. 2018.