I mi imamo Nikolu

Da i naša škola ima svog Teslu pokazao je  njegov imenjak Nikola Benazić iz Marišća zbog kojeg smo jučer bili „na struju“.  Predstavljanje njegovih modela organizirano je u sklopu projekta "I mi imamo Nikolu", čiji je cilj bio upoznati učenike s Nikolom Teslom te nadarenim modelarom Nikolom Benazićem učenikom sedmog razreda.
Naime, ovaj talentirani učenik pokazao je što sve može konstruirati upregnuvši svoj talent, znanje koje mu je prenio mentor Josip Vadanjel, te malo mašte. Tako je  naš Tesla na jučerašnjoj priredbi u holu škole, uz opće oduševljenje prisutnih, pokazao svoj trofazni generator na koji je posebno ponosan, elektromotor, usisavač, zatim električno sito kojim je odvojio pšenicu od nečistoća. Našla se tu i batana na baterije koja funkcionira uz pomoć daljinskog upravljača, a modelirao ju je mjesec dana. Ništa manje zanimljivo nije bilo ni električno zujalo, te uređaj za savijanje plastike. Sve je ove uređaje konstruirao od dijelova igračaka, te svega ostaloga što je našao u svojoj radioni.
Na pitanje odakle mu ideje, samozatajni Nikola kaže da ih „pokupi“ s interneta, ali i knjiga poput Osnova elektrotehnike koje mu je poklonila sestra.
  - Najponosniji sam na trofazni generator jer je dosta kompliciran, kaže Nikola, a tata Davor uskače i kaže da mu sina već dobro znaju na Elektri u Labinu gdje je dolazio motati navoje za generator i motore koje je sam napravio.
  - Ima Nikola dosta strpljenja, ja mu samo dam malo motiva, a on dalje sve sam, govori nam Davor.
I njegov mentor, profesor tehničke kulture Josip Vadanjel za malog genijalca ima samo riječi hvale.
- Nikola je zasigurno budući znanstvenik i svaka bi se škola ponosila tako vrijednim, ustrajnim i nadasve pristojnim učenikom, rekao je .
  Prezentacije Nikolinih uređaja popratila je dramska skupina Nade Peršić predstavom o životu Nikole Tesle, a predstavili su se i kolege modelari Marin Kiković i Mateo Smoković, te mlada pjesnikinja Amalija Franković učenica osmog razreda . A da škola ima izvrsne likovne talente pokazali su i učenici koji su uz pomoć učiteljice likovne kulture Davorke Vadanjel u holu škole izložili svoje radove.

objavio: Zvjezdana Sinković   datum: 14. 6. 2010.

« Rujan 2024 »

Priznanje