Obavijest za roditelje učenika 7. i 8.razreda

Obrtnička komora Istarske županije u suradnji s udruženjima obrtnika, srednjim školama koji obrazuju učenike za strukovna i srodna zanimanja u Istarskoj županiji i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, organiziraju promociju strukovnih zanimanja s ciljem da se pruži učenicima završnih razreda osnovnih škola i njihovim roditeljima informaciju o mogućnostima nastavka obrazovanja, te perspektivi koju pruža odabir strukovnog zanimanja. Komora naglašava važnost prakse u školovanju, a stava smo i kako je potrebno uravnotežiti broj upisanih učenika, s obzirom na potrebe gospodarstva. Stanje na tržištu rada takvo je, da odabir strukovnog zanimanja omogućuje učeniku gotovo sigurno radno mjesto po završetku srednjoškolskog obrazovanja, a ovisno o afinitetima svakog učenika, mogućnost pokretanja vlastitog posla osnivanjem obrta ili poduzeća.

Okvirni program sastojati će se od sljedećih elemenata:

• informacije u sustavu strukovnog obrazovanja (teoretska i praktična nastava, praksa izvan škole, dostupne stipendije, mogućnosti nastavka obrazovanja),
  • stanje na tržištu rada,
  • prezentacije srednjih škola (7-10 minuta po školi),
  • prezentacije uspješnih obrtnika.

Planirano trajanje iznosi 60 – 75 minuta, nakon čega je predviđeno i vrijeme za pitanja i odgovore. Nakon prezentacija, u slučaju iskazanog interesa, organizirat će se i posjete učenika odabranim obrtnicima, gdje će učenici moći osobno vidjeti i doživjeti pojedine struke i zanimanja.

Predavanje će se održati dana 20.veljače 2020. u 17:00 u PV dvorani Gradske knjižnice Labin, a na njemu će se prezentirati:

• Tehnička škola Pula
  • Industrijsko-obrtnička škola Pula
  • Srednja škola Mate Blažine Labin

Nadamo se da ćemo Vašim učenicima pružiti realnu i cjelovitu informaciju i približiti im odgovore na pitanja:

• Što želim i mogu raditi u životu, „leži“ li mi zanimanje za koje sam zainteresiran/a?
  • Što će mi pružiti određeno zanimanje i kako izgleda obavljati ga?
  • Kakva je konkurencija i kakve mogućnosti za zapošljavanje, napredovanje ili vođenje vlastitog posla u željenim zanimanjima?

Unaprijed zahvaljujemo na razmatranju.

S poštovanjem,

Elvis Diminić

Predsjednik udruženja

objavio: Administrator   datum: 13. 2. 2020.