U Pazinu održan drugi zavičajni kviz „Krasna zemljo“

Dvoje učenika osmog razreda naše škole sudjelovalo je na zavičajnom kvizu Krasna zemljo – quiz regionale Meraviglioso Paese. Organizator natjecanja bilo je Katoličko društvo prosvjetnih djelatnika Istre mons. Antuna Heka (KDPDI) u suradnji s Pazinskim kolegijem – klasičnom gimnazijom i nastavnicima povijesti.

Naime, ovogodišnji je kviz posvećen 200. obljetnici rođenja ovog narodnog velikana, kao i 100. obljetnici skladanja istarske himne Krasna zemljo.

U duhu promicanja zavičajnosti natjecateljima su podijeljene zaporke s nazivima tradicionalnih istarskih gastronomskih specijaliteta. Zasigurno je i to, uz dobru marendu, pridonijelo veselom raspoloženju među mladima. Nešto prije 10 sati na glavnom pazinskom trgu začuli su se zvuci limene glazbe koja je vodila građane do Spomen doma ispred kojega je upriličeno svečano otvorenje terenskoga dijela natjecanja. Limena glazba Pazin i dječja sekcija Folklornog društva Pazin svojim su nastupom na osobit način doprinijeli cilju kviza – promicanju ljubavi prema zavičaju i domovini.

Terenski dio natjecanja obuhvaćao je svojevrsnu potragu za blagom – prepoznavanje detalja u kulturno-povijesnoj baštini Pazina. Ipak, kako pazinski đaci ne bi bili u prednosti, ovaj dio zadataka mogao je donijeti samo četvrtinu od maksimalnog broja bodova osvojenih na kvizu. Osim kulturne i edukativne dimenzije, terenski je dio imao i onu sportsko-rekreativnu. Užurbana mladež odjevena u originalne majice s prepoznatljivim akreditacijama, tijekom više od sat vremena razvedrila je ulice grada nad kojim su se nadvili tmurni oblaci. Na cilju, koji se nalazio u Pazinskom kolegiju, bilo je doista uzbudljivo – utrkivalo se do posljednjeg daha. Ali vrijedilo se truda – najbrži su dodatno nagrađeni. Nakon ručka nakratko je i sunce obasjalo grad – netko bi rekao: i nebo se obradovalo pobjednicima. Ali zapravo, svi su sudionici pobjednici.

Tako su u kategoriji OŠ prvo mjesto osvojili Filip Rabar i Nikola Lukež iz OŠ V. Nazora Pazin – mentorica prof. Mila Anzur. Drugo mjesto pripalo je učenicima naše škole Luki Šviću i Eriku Lovriniću iz Potpićna – metor prof. Serđo Kršulja. Treće mjesto osvojili su učenici iz OŠ Veli Vrh, Pula: Eleonora Pliško i Marin Milikić predvođeni mentorom prof. Igorom Jovanovićem.

objavio: Administrator   datum: 3. 10. 2012.

« Svibanj 2024 »