MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI

Ovih su dana učenici naše škole slušali o problematici kojoj je posvećen Mjesec borbe protiv ovisnosti, koji traje od 15. studenog do 15. prosinca. Do sada su učenici 5.b razreda slušali o pritisku vršnjaka kao načinu započinjanja ovisničkog ponašanja, a učenici 6. razreda čitali su i diskutirali o problematici alkohola i mladih u društvu školske psihologinje. Naravno, da time tematika ovisnosti nije iscrpljena. Potrebno je naučiti još mnogo toga i o samom razvoju ovisnosti, o našem tijelu i reagiranju na opojna sredstva, o našoj psihi i načinu ponašanja pod utjecajem opijata, ali i naučiti bar elementarno o vještinama odupiranja negativnim pritiscima iz okruženja, bilo da se radi o medijima ili o vršnjacima.

U tom smjeru, petak 28., bio je jedan od takvih dana, posvećen prevenciji. Pedagoginja i psihologinja ušle su među učenike, a njihovo nastojanje značajno su olakšali djelatnici Policijske postaje Labin.

Policajci osmašima o prevenciji alkoholizma

Danas su našu školu posjetili djelatnici PP Labin sa ciljem da temom: Prevencija ovisnosti o alkoholu obilježimo Mjesec borbe protiv ovisnosti zajedno sa učenicima 8. razreda i njihovim razrednikom. Učenici su imali prilike naučiti o zamkama alkoholizma, po osobnu, ali i tuđu dobrobit. Naime, često upravo osobe pod utjecajem alkohola počine brojna nedjela, od nasilja u obitelji do prometnih udesa sa ozbiljnim ili čak smrtnim ishodom. Posjeta djelatnika PP Labin bila je još zanimljivija zbog mogućnosti isprobavanja tzv. pijanih naočala, koje bar djelomično simuliraju izmijenjenu percepciju opijene osobe, koja značajno utječe na motoričku koordinaciju.

Na fotografijama učenici pokušavaju koristiti svoje motoričke sposobnosti u rješavanju zadatka, dok su im na očima tzv. pijane naočale.

Kviz znanja o problemima ovisnosti

Školska pedagoginja Nada Švraka provela je kviz znanja preventivne tematike među sedmašima. Iako se u kvizu postavljaju različita pitanja, ovo je bila prilika da se o problematici ovisnosti i o preventivnim rješenjima sazna na drugačiji, pomalo zaigran, ekipni i zabavni način.

Na fotografiji stručna suradnica pedagoginja Nada Švraka sa učenicima 7. Razreda

Zašto obilježavamo Mjesec borbe protiv ovisnosti?

Ovo je pitanje školska psihologinja Dubravka Ujčić Lukšić postavila učenicima 5.a razreda. Naime, u prvi mah tema ovog mjeseca i riječ ovisnost nisu polučile povećani interes kod učenika. No, ukazivanje na benigni početak u konzumaciji sredstava ovisnosti kod mnogih mladih, koji u nekim, sve brojnijim slučajevima, dovede do ozbiljnih poteškoća u življenju doprinio je uviđanju važnosti da se o temi prevencije progovara u školi. Učenici su na satu postavljali pitanja i raspravljali o pojmovima ovisnosti, odgovornosti, vožnji u pijanom stanju, pušenju i o teškoćama prestanka sa ovisničkim ponašanjem, kada se jednom razvije.

objavio: Administrator   datum: 1. 12. 2014.

« Rujan 2024 »

Priznanje