Slatki Mate s mamom Silvijom gostovao u našoj školi

Ove smo godine povodom Međunarodnog dana osoba s posebnim potrebama u goste pozvali dječaka Matu Roce Česnika iz Labina. Mate je došao u pratnji svoje mame Silvije.

Druženje s gostima upriličili smo u školskom holu u trajanju od jednog školskog sata, a razgovor s Matinom mamom Silvijom vodila je školska pedagoginja.

Tko je Mate? Zašto je on dječak s posebnim potrebama?

Mate je na, prvi pogled, zaigran dječak, baš  poput svih svojih vršnjaka. Ima četiri godine i dijagnosticiran mu je pervazivni razvojni poremećaj- autizam. Mate još ne govori pa teško komunicira s okolinom. Ima i probleme s kožom kada jede neku hranu koja mu ne odgovara, tj. hranu koja sadrži gluten i mlijeko, a ta se alergija jako često javlja kod autističnih osoba zbog osjetljivih crijeva.

Tijekom današnjeg susreta s našim dragim gostima, imali smo prilike mnogo naučili o autizmu. Autizam nije bolest, već stanje. Definira s ekao organski razvojni poremećaj mozga koji se manifestira nemogućnošću razvoja jezika komunikacije i ostalih oblika društvene komunikacije.  Može se dijagnosticirati do 30-og mjeseca života. Brojni su simptomi autizma koji se razlikuju od osobe do osobe, kao što se razlikuju i stupnjevi  oštećenja

Autizam se češće javlja kod dječaka nego kod djevojčica (4:1).

Nema lijeka za liječenje autizma, ali se rehabilitacijskim i drugim terapijama može pomoći autističnoj djeci i njihovim roditeljima. A što smo mi danas naučili?

Danas smo bogatiji za jedno novo iskustvo.  Naučili smo da je Mate, iako autistično dijete, dijete poput svih nas. Lijep, zdrav, zaigran, on je Mate. Naučili smo da osobe s posebnim potrebama treba prihvaćati, a ne „upirati prstom u njih“, treba im pomoći, njima i njihovim obiteljima te im dati im prilike i prava koje se daju i ostalima.

objavio: Administrator   datum: 4. 12. 2014.

« Rujan 2024 »

Priznanje