Na projekciji filma "Web Junkie – ovisnici o Internetu"

Učenici 7. i 8. razreda zajedno s vršnjacima 8. razreda Osnovne škole „Ivan Goran Kovačić“ Čepić u pratnji učiteljica Ive J. Bačić, Tihane F. Načinović, Rafaele Paliska, pedagoginje Nade Švraka i knjižničarki Marine i Romine proveli su jučerašnje  jutro u Puli. Posjet smo započeli odlaskom u Dom hrvatskih branitelja gdje se i ove godine održava 22. po redu „Sa(n)jam knjige u Istri“-pulski festival knjiga i autora.

Nakon ugodne šetnje  raskošno okićenim gradskim centrom, krenuli smo prema Kinu Valli na projekciju dokumentarnog  filma „Web Junkie – ovisnici o Internetu“  redateljica Shosh Shlam i Hille Medalie koji se prikazuje u sklopu projekta „FUŠ – Film u školi“. Riječ je višestruko nagrađivanom filmu koji prikazuje potresnu priču o sve više prisutnoj i veoma destruktivnoj ovisnosti, a to je ovisnost o Internetu i mrežnim igrama. Film je sniman u Centru za odvikavanje od mrežnih igara i Interneta smještenom u predgrađu Pekinga. Priča prati trojicu tinejdžera, od njihova ulaska u jedan od 400 takvih centara u Kini, tijekom tromjesečnog razdoblja odvikavanja, pa sve do odlaska kući. Doprema ih se u klinike najčešće protiv njihove volje, a čuvaju ih vojnici koji nadgledaju dječje odaje okružene ogradama i rešetkama.

Svako odvikavanje počinje osvješćivanjem i eliminiranjem uzroka koji su doveli do pojave ovisnosti. Kad je riječ o ovisnosti o Internetu ključni uzroci, na kojima je naglasak i u ovom filmu, jesu udaljavanje od roditelja, loša komunikacija i otuđenje koje  mlade „gura“ u virtualni svijet koji ih potom u potpunosti zaokupi, a nemoć koju roditelji osjećaju sve je veća, rezultira međusobnim svađama, sukobima i naposljetku  još većim otuđenjem.

objavio: Administrator   datum: 8. 12. 2016.