O školi

Prema dinamici naseljavanja pojedinih krajeva i zalaganja pojedinih faktora društva razvijalo se i obučavanje stanovništva. Prema nekim dokumentima mjesta Pićan i Kršan postajala su još za vrijeme rimskog doba (Pićan kao utvrđen srednjevjekovni grad, a Kršan kao utvrda). Vjerodostojni podaci o njihovim prvim imenima ne postoje osim što se Pićan u prvim spisima spominje pod imenom Petina ili Petena. (Po legendama i pričanju ime je nastalo od toga što je to navodno bila peta biskupija osnovana nakon Rimske biskupije).

Organizirana škola u pravom smislu postaje u Pićnu 1871. godine zaslugom ondašnjeg učitelja Antona Nežića, a službeno je osnovana 1892.godine. Školu je pohađalo između 450 i 500 učenika kojih su podučavala dva učitelja. Za vrijeme vladavine Austro-Ugarske monarhije nastava se izvodila na talijanskom te hrvatskom jeziku, a obavezno je bio uveden i njemački jezik. Nakon završetka Prvog svjetskog rata 1918. godine hrvatski su učitelji nasilno protjerani među kojima je bio i poznati istarski narodnjak Zidarić. Nastava se isključivo izvodi na talijanskom jeziku. Na području Kršanštine stara utvrda osnovana za vrijeme Rimljana postepeno se širi u gradić s crkvom, kućom baruna i nekoliko kuća za poslugu. Okolinu naseljavaju Slaveni na sličan način kao na predjelu Pićna, Katarine i ostalih krajeva u Istri. Prvi počeci obučavanja stanovništva spominju se 1847.g. koje vodi tzv.kapelan (župnikov pomoćnik). Predavanja se na hrvatskom jeziku održavaju u crkvi. Nešto kasnije pored kapelana stanovništvo obučava učiteljica Ija Barišić u svojoj kući (sadašnja prodavaonica u Kršanu). Hrvatska škola se službeno otvara 15.siječnja 1900. godine. koja je oko 1912. smještena u novu školsku zgradu u starom gradu. Ova škola pod nazivom " Pučka škola" radi do 1923. kada doživljava istu sudbinu kao škola u Pićnu i Katarini. Za vrijeme talijanske vladavine, pored ove, otvara se 1929.škola u Lazarićima koja je smještena u novoizgradenu zgradu. Po završetku rata počele su raditi Narodne osnovne škole ili pučke škole u Pićnu, Zajcima, Katarini, Oriču, Karbunama, Tupljaku, Grobniku, Blaškovićima (Kršan) -1945/46, a u Lazarićima 1946/47.šk.god .

Prezentaciju pripremila psihologinja Dubravka Ujčić Lukšić povodom obilježavanja pedesete godišnjice rada naše škole.

50 godina.ppt

« Srpanj 2018 »