Vijesti iz školske knjižnice

Gledali smo "Plavu boju snijega" i družili se s knjigama

Učenici od 1. do 4. razreda Matične i Područnih škola u ponedjeljak, 3. prosinca posjetili su pulski Teatar Naranča. Kao i uvijek, u Teatru Naranča nas je i ovog puta dočekala prava kazališna poslastica. Riječ je o predstavi pod naslovom Plava boja snijega, dramatizaciji istoimenog igrokaza Grigora Viteza. Predstava je protkana originalnim humorom, a poručuje nam da trebamo slušati vlastiti razum, kritički promišljati i reagirati kad nam netko pokušava „prodati“ maglu.

Naime, kraljevinom Murabijom vlada kralj Karaslav koji se za svaku svoju odluku konzultira sa svojim ne baš razboritim dvorskim savjetnikom Kačkavaljom.
Kralj želi zapovijedati ne samo ljudima već i prirodom pa naređuje, na primjer, da “gljive budu žive i neka na jednoj nozi trče”. Naposlijetku kralj zapovijeda čak i to da snijeg bude plave boje, a tko se tom zakonu protivi, general Razbinos smjesta će mu odrubiti glavu. Ipak, u tom kraljevstvu postoji i netko tko misli svojom glavom: kraljev pastir Kaloper, koji je zaljubljen u kraljevu kći jedinicu Krizantemu, usuđuje se ne samo primijetiti da snijeg nije plave boje, već da ono što trenutačno pada nije ni snijeg, već su to latice cvijeća.Ludosti kraljevih ideja suprotstavlja se pastirova hrabrost. Kaloper nam svojim primjerom pokazuje koliko toga možemo postići ako se odlučimo zauzeti za sebe, a ne samo šutke i pognutih glava prolaziti kroz život.

Nakon uživanja u predstavi, uputili smo se na Sajam knjige gdje  nas je dočekalo mnoštvo knjiga i slikovnica te im kao i obično nismo mogli odoljeti, a većina učenika je sa sobom kući ponijela nešto što će ih u dokolici razveseliti.

objavio: Administrator   datum: 5. 12. 2018.