Vijesti iz školske knjižnice

Bili smo u Zagrebu

Posjet glavnom gradu Lijepe naše koji se zbio u petak, prvog dana mjeseca prosinca, mogli bismo opisati kao odličan provod uz ugodno druženje i pregršt kulturnog sadržaja. Učenici sedmog i osmog razreda vidjeli su mnogo toga, a nije nedostajalo niti zimskih radosti. Na  odmorištu u Gorskom kotaru ugodno nas je iznenadio snježni pokrivač, a učenici, kao i učiteljice nisu mogli odoljeti, a da ne ispale pokoju grudu snijega.

Po dolasku u Zagreb uputili smo se prema Meštrovićevom paviljonu u kojem je ove godine postavljena izložba Nikole Tesle pod nazivom The mind of future.  Kustosice muzeja provele su nas kroz postavu koja zaista impresionira svojim interaktivnim sadržajem. Riječ je o izložbi koja prije svega razbuđuje um i oduševljava  zvukovima kao i  različitim svjetlosnim efektima nadahnutima nekima od najpoznatijih Teslinih izuma. Postajemo svjesniji kako se, kada je riječ o Tesli, radi o jednom osebujnom i neponovljivom  geniju za kojeg Terry Gilliam kaže: Tesla je osobito zanimljiv zato što je on zapravo umjetnik, što je kreativan kao redatelji, slikari, pisci…mogli bismo reći da je, na neki čudan način, više umjetnik nego znanstvenik.

Razbuđenog uma i prodrmanih osjetila dolazimo do Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog. U svečanom ozračju prostrane dvorane dočekao nas je pravi glazbeni spektakl  koji su za mladu publiku pripremili Simfonijski orkestar HRT-a i Jazz okestar HRT-a  u suradnji s Hrvatskom glazbenom mladeži. Devedesetominutnom glazbenom poslasticom pod nazivom Putujmo od klasike do jazza dirigirao je Alan Bjelinski, dok je ulogu naratora i vokala imao izvrsni Marko Tolja. Uz njih su na pozornici nastupali učenici Škole za klasični balet, step plesačica Lucija Kaplowitz, a imali smo priliku čuti i dionicu iz opere Carmen koju je otpjevala sopranistica Kristina Kolar, prvakinja opere HNK Ivana Pl. Zajca iz Rijeke. Uživali smo u glazbi koja nas je vodila kroz vrijeme, od Beethovenove Ode radosti, Mozartove Male noćne muzike i poznatog Straussovog valcera do skladbe White Christmas, klasika nastalog iz pera američkog skladatelja i tekstopisca  Irvinga Berlina.

Beethoven je rekao da glazba na najplemenitiji način povezuje ljude. I mi smo doista u tom trenutku osjetili međusobnu povezanost, to su oni trenuci u  kojima glazba "očisti" duh i ostaje samo nepomućena radost.

Prožeti umjetnošću ostatak našeg putovanja proveli smo šečući i vozeći se tramvajem centrom grada Zagreba diveći se  najljepšem adventskom gradu u Europi. Naravno, ostavili smo nešto vremena i za blještavilo shopping centra ili kako bi naš prošlotjedni gost Korado Korlević rekao: za društvo snova.

objavio: Administrator   datum: 4. 12. 2017.

« Ožujak 2024 »