Stopama sv. Nicefora pješačili učenici i učiteljice Područne škole u Pićnu

Učenici Područne škole Pićan dana 12. listopada 2023. obilježili su Međunarodni dan pješačenja. Tom prilikom otkrili smo i neke nove legende naše Pićanštine u sklopu Zavičajnog projekta Legende našeg kraja, kojeg ćemo realizirati ove školske godine.
Zaputili smo se stazom sv. Roka od Pićna do blizine slapa Sopota. Početak našeg puta bila je crkvica sv. Roka u Pićnu, a laganom šetnjom nakon kratkog asfaltiranog dijela, nastavili smo naš put čarobnom šumskom stazicom. Zašto čarobnom? Jer je njome prolazio i sv. Nicefor prije mnogo godina!? Tražili smo jedan od izvora vode koji su nastali kad je sv. Nicefor štapom udario u tlo, ali legende nam nisu otkrile gdje se točno nalazi. Šumom se širio opojan miris ciklama, s drveta su padale divlje jabučice (oskoruše), gljive su se skrivale među latima trave, a veselo jesensko lišće pratilo nas je svojim šuštanjem. Imali smo osjećaj da nas prate i neka čarobna bića. I zbilja, na kraju našeg puta, u malom mjestu Slavići stajala je jedna velika stijena. Legenda kaže da ju je jedna od vila graditeljica Arene ovdje pustila jer je morala pobjeći da je netko u zoru ne vidi.
Naše je putovanje bilo dugačko 4,5 km, ali je u veselom i radoznalom raspoloženju prošlo jako brzo i lijepo.
U školi su učenici svoje dojmove s pješačenja pretočili u likovne radove na kojima su napisali što im je bilo najljepše s njihovog putovanja svojim zavičajem. Radove možete pogledati u galeriji.
Tekst: Đurđica Matuhina  i Jasmina Vretenar Zulijani

objavio: Marina Rade   datum: 2. 11. 2023.