Terenska nastava Putevima Frankopana

Učenici osmog razreda, u pratnji učitelja Depikolozvane Damira, Sandre Novaković i Dalibora Švića, i ove su godine koračali Putevima Frankopana. U petak 3. studenog ponovno smo posjetili Kraljevicu kao jednu od bitnijih mjesta tog puta. U njoj je smješten dvorac Nova Kraljevica u kojem je započela tragična sudbina moćnih hrvatskih obitelji, Zrinskih i Frankopana. Naime, upravo u tom dvorcu Zrinski i Frankopani počeli su planirati poznatu Urotu protiv habsburškog cara Leopolda. Vodič nam je ispričao priču o obiteljima Zrinskih i Frankopana, o njihovoj važnosti u hrvatskoj povijesti i događajima iz 1670. i 1671. koji su i doveli do tragične sudbine. Nakon razgledavanja dvorca, učenici su pogledali edukativni film o najvažnijim dvorcima, kaštelima i kulama povezanih s putevima Frankopana. Kako bi ovo bila prava terenska nastava, učenici su u samom dvorcu rješavali unaprijed pripremljena pitanja o svemu viđenom. Nakon Kraljevice uputili smo se u Bribir gdje smo posjetili poznatu bribirsku kulu koja je također povezana s Frankopanima. Terensku nastavu zaokružili smo posjetom Driveniku i obilaskom kaštela  u tom istom mjestu. Važan trenutak bio je i posjet Grižanama, rodnom mjestu poznatog hrvatskog minijaturiste Julija Klovića. Saznali smo mnogo novih informacija o njemu i spoznali koliko je on bitan, ne samo za hrvatsku, već i za europsku umjetnost. Nakon povijesnog dijela terenske nastave, uslijedio je posjet Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca u Rijeci u kojem smo gledali balet „Sad i nikad više“, maestralnoj  izvedbi koja slavi upravo to: sadašnji trenutak i njegovu neponovljivost.

Tekst: Dalibor Švić, učitelj povijesti

objavio: Marina Rade   datum: 15. 11. 2023.