Sedmaši i osmaši povodom Dana sjećanja na žrtve holokausta gledali film "Delegacija" u pulskom Kinu Valli

Već dugi niz godina učenici 7. i 8. razreda u mjesecu siječnju posjećuju Kino Valli gdje u sklopu projekta FUŠ-Film u školi  gledaju filmove posvećene žrtvama fašističkih, odnosno nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata. Proteklih godina gledali smo fimove kao što su: Kradljivica knjiga, Dnevnik Anne Frank, Torba puna sjećanja te Dnevnik Diane Budisavljević, a  u  srijedu 31. siječnja  u pulskom je kinu prikazan film koji temu Holokausta obrađuje na posve drugačiji način. Film je djelo mladog izraelskog redatelja Asafa Sabana koji je prošle godine osvojio pet nagrada na različitim filmskim festivalima. Gledanju filma prethodilo je predavanje učitelja povijesti Dalibora Švića koji je učenike upoznao s najvažnijim činjenicama o Holokaustu i ratnim strahotama nacističkog režima.

U dinamičnu, živahnu i prošlošću neopterećenu atmosferu ovog filma redatelj je ugradio mnogo poruka, a možda bi mogli istaknuti onu kako je riječ o tome da živimo u vremenu kada ovaj svijet napuštaju posljednji svjedoci događaja koji  služe kao najveća sramota i opomena čovječanstvu. Na nama i generacijama koje dolaze ostaje odgovornost učenja, sjećanja, pamćenja i vječne budnosti kao cijene slobode koju još uvijek, iako u veoma krhkom obliku,  imamo i moramo sačuvati.

Što o filmu kažu učenici moći ćete doznati u dvama osvrtima koje ćemo uskoro objaviti u školskom časopisu.

objavio: Marina Rade   datum: 7. 2. 2024.