Bili smo domaćin Županijskog natjecanja MODELARSKA LIGA 2024.

U petak 19. travnja 2024. godine u našoj je školi održano Županijsko natjecanje iz Modelarske lige Istarske županije.

Modelarska liga je ekipno natjecanje učenika u području modelarstva/maketarstva koje Hrvatska zajednica tehničke kulture (HZTK) provodi u svim županijama i Gradu Zagrebu u suradnji s Hrvatskim savezom pedagoga tehničke kulture, županijskim i gradskim zajednicama tehničke kulture, društvima pedagoga tehničke kulture i osnovnim školama. Ekipa se sastoji od dva učenika osnovnih škola, udruga ili posebnih odjela osnovnih škola od petog do osmog razreda koje na natjecanje dovodi jedan mentor.

Natjecatelji unutar svake ekipe zajednički izrađuju jednak projektni zadatak tijekom tri puna sata (180 min) na županijskoj razini.

Suorganizatori ove godine bili su Zajednica tehničke kulture Istarske županije, Društvo pedagoga tehničke kulture Istarske županije i Osnovna škola Vladimira Nazora Potpićan. Na natjecanju je  sudjelovalo ukupno 20 ekipa (40 učenika) iz 11 škola u pratnji 9 mentora. Natjecanje je započelo u 10:00 sati i završilo u 15:00 sati.

Sudjelovale su škole:

• Osnovna škola Vladimira Nazora Potpićan – mentor Mateo Slivar,
  • Osnovna škola Matija Vlačića Labin – mentorica Ljiljana Ljubić,
  • Osnovna škola Vladimira Nazora Pazin, PŠ Lupoglav – mentorica Ljiljana Ljubić,
  • Osnovna škola Vitomir Širola Pajo Nedešćina – mentor Moris Peruško,
  • Osnovna škola Monte Zaro Pula – mentor Moris Peruško,
  • Osnovna škola Finida Poreč – mentor Bojan Aleksić,
  • Osnovna škola Fažana – mentorica Vanja Vekić,
  • Osnovna škola dr. Mate Demarina Medulin – mentorica Hatka Adrović,
  • Osnovna škola Veli Vrh Pula – mentor Mirza Salihović,
  • Osnovna škola Veruda Pula – mentor Ivan Iskra,
  • Osnovna škola Šijana Pula – mentor Denis Balek

Natjecanje su otvorili i održali uvodni govor Anton Pletikos ispred Zajednice tehničke kulture Istarske županije, Ivan Rajsz ispred Hrvatske zajednice tehničke kulture, mr. sc. Nada Peršić, prof. ravnateljica Osnovne škole Vladimira Nazora Potpićan i Mateo Slivar, prof., univ. mag. ing. mech. učitelj tehničke kulture u Osnovnoj školi Vladimira Nazora Potpićan.

Ekipe učenika trebale su za izraditi tehničku tvorevinu „Model naočala“ s alatima i strojevima za obradu drva prema dobivenim uputama i tehničkim crtežima. Nakon izrade rada ocjenjivačko povjerenstvo bodovalo je sve radove te su ostvareni sljedeći rezultati:

1. mjesto:

• Chiara Ciceran, Osnovna škola Veli Vrh Pula, 8. razred, mentor Mirza Salihović
  • Rea Katia Cinkopan, Osnovna škola Veruda Pula, 8. razred, mentor Mirza Salihović

2. mjesto:

• Nola Hrastnik, Osnovna škola Vitomir Širola Pajo Nedešćina, 7. razred, mentor Moris Peruško
  • Ella Tomanjik, Osnovna škola Vitomir Širola Pajo Nedešćina, 7. razred, mentor Moris Peruško

3. mjesto:

• Marea Vitez, Osnovna škola Monte Zaro Pula, 7. razred, mentor Moris Peruško
  • Veronika Ćatić, Osnovna škola Monte Zaro Pula, 7. razred, mentor Moris Peruško

4.mjesto – sve ostale ekipe

Pobjednici (1.mjesto) na županijskoj razini plasirali su se na državno natjecanje koje će organizirati Hrvatska zajednica tehničke kulture.

Čestitamo svim učenicima i mentorima na radu, sudjelovanju i postignutom uspjehu, a prvoplasiranima puno uspjeha na državnom natjecanju!

Ovom prigodom najiskrenije zahvaljujemo izdavačkoj kući Alfa i Zajednici tehničke kulture na sponzorstvu.

Izdavačka kuća Alfa d.d. donirala je fascikle, razne blokove i rokovnike za učenike i mentore.

Zajednica tehničke kulture Istarske županije donirala je  sredstva za organizaciju natjecanja i nagrade učenicima za osvojena prva tri mjesta te prigodnu nagradu za svaku školu koja je sudjelovala na natjecanju.

Galerija fotografija s natjecanja nalazi se ovdje.

Mateo Slivar, učitelj Tehničke kulture

objavio: Marina Rade   datum: 24. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »