Gosti iz Kluba liječenih alkoholičara – Labin

U ponedjeljak, 31. listopada 2016. godine, realizaciju dana bez školskih torbi pomogli su i Gosti iz Kluba liječenih alkoholičara, voditeljica Jenny Zulianni i član Bruno Knapić.

Budući da im je to druga godina da dolaze u našu školu, ovog puta su odlučili raditi na drugačiji način sa učenicima sedmih razreda u odnosu na učenike osmih razreda koje su već upoznali prošle godine.

Više o susretu možete saznati pod opširnije.

Učenicima sedmih razreda izložili su negativna iskustva do kojih dolazi zbog konzumacije alkohola posebno ukoliko ta konzumacija postaje redovita.  Možda je najbitnije bilo izrečeno na samome početku predavanja, a to je da smo svi ljudi, neovisno o odlukama koje donosimo, i da je potrebno uvijek ljude gledati u tom svjetlu, jer, kako kaže priča koju su nam gosti pročitali, novčanica od 50 dolara koliko god prljava i neugledna bila ako je netko gužva i blati, ona i dalje jednako vrijedi. Na isti način, svatko od nas ne bi trebao biti odbačen niti obilježen zbog pogreški koje čini. No mudrost je naučiti živjeti odgovorno, i nešto naučiti ne samo na vlastitim pogreškama i propustima, nego i na tuđim.

Mladima je bilo vrlo zanimljivo poslušati osobno iskustvo člana Kluba, g. Brune Knapića.  Potkraj predavanja zajedno sa učenicima postali smo svjesni kompleksnosti ove teme, koja je naizgled vrlo jednostavna. Naime, lako je reći: „Nemojte piti, jer pijenje alkohola nosi mnogobrojne rizike: ovisnost, zaborav, neodgovorno ponašanje, prometne nesreće, nasilje….“, međutim alkohol je toliko prisutan u našoj kulturi, u svakodnevici, da postaje izazov osmisliti način kako mladima u svoj toj šumi različitih informacija i pritisaka (trendova i želja za pripadanjem)  reći, na način da oni to i čuju i prihvate: „Alkohol je štetan. U njemu nema ničeg dobrog. Odaberi drugačiji put za sebe! Put na kojemu ćeš biti siguran i osjećati se dobro, kako u tijelu, tako u duhu, i tako i u društvu.“

Predstavnici Kluba iz Labina sa učenicima osmih razreda proveli su grupni rad, svrstavajući učenike u tri grupe: „roditelja“, „mladih koji piju“, „mladih koji ne piju“. Bila je to prilika da mladi samostalno sudjeluju, da budu uključeni u sat, da promišljaju, da sagledavaju svjetonazor različitih perspektiva i da naslute kompleksnost ove tematike.

Povratne informacije učenika mahom su pozitivne, ocjenjuju ovakav način rada zanimljivim.

Stručni suradnik – psiholog:

Dubravka Ujčić Lukšić

objavio: Administrator   datum: 2. 11. 2016.