Učenici posjetili Samantu Lukšić

Učenici Područne škole Sveta Katarina, u sklopu projekta „Bogatstvo različitosti“, nedavno su u školi ugostili svoju sumještanku Samantu Lukšić, njezinu majku Nives  i asistenticu Silvestru. Nakon iznimno zanimljivog i ugodnog druženja, naše gošće su pozvale sve učenike  Područnih škola Sv. Katarina, Pićan i Tupljak da ih posjete u njihovom domu i upoznaju se sa životnim okruženjem Samante, mlade djevojke s cerebralnom paralizom.

Rado smo se odazvali pozivu te smo se u petak 10. ožujka 2017. uputili pješice makadamskim putem iz Sv. Katarine u Jurane. Prolazeći kroz selo Andretići, obitelj Piletić ugodno nas je iznenadila slatkom okrijepom. Putem do Jurani uživali smo u živopisnom krajoliku i prvim znakovima proljeća.

Doček domaćina bio je neizmjerno dirljiv. Osim Samante, nestrpljivo su nas iščekivali njezini roditelji, asistentica, nećaci, šogorica i bliži susjedi.

Samantina mama nam je, uz pomoć asistentice, pokazala pomagala koja olakšavaju njihov svakodnevni život. Vidjeli smo dvoja kolica od kojih jedna služe za samostalno kretanje po selu, pomoćno dizalo kojim Samantu pomiču iz kolica na krevet i obratno te poseban tuš gdje se Samanta tušira. Vozili smo se i na rampi pomoću koje Samanta ulazi i izlazi iz automobila. Vidjeli smo i njezine mnogobrojne pehare osvojene na natjecanjima u boćanju u Hrvatskoj i drugim državama. Među mnogim njezinim slikama Samanta je odabrala baš onu koju je započela slikati za vrijeme gostovanja u našoj školi te nam ju je poklonila.

Učenici su sa zanimanjem promatrali sve prezentirano, a zatim su nas domaćini počastili kolačima, voćem, sokovima i sladoledom. Pomalo umorni od toplog proljetnog dana i hodanja, a nadasve ispunjeni dirljivim dočekom i trenucima provedenim s obitelji Lukšić, pomalo sjetno uputili smo se pješice prema autobusu.

Zahvaljujemo se obitelji Lukšić na njihovom gostoprimstvu i ugodnim trenucima provedenima s njima.

Učenici i učiteljice

Fotogalerija:

objavio: Administrator   datum: 15. 3. 2017.