Pješačenjem do Starog grada Kršana obilježili smo Međunarodni dan pješačenja

Gotovo dvije stotine učenike naše škole u pratnji učiteljica i učitelja krenulo je jučer, 16. listopada za učiteljem geografije Elvisom Vickićem. Putem koji broji nešto više od 4 kilometra pratilo nas je sunčano vrijeme kao stvoreno za ugodno pješačenje prekrasnim krajem. Okupani jutarnjom rosom i prvim zrakama jesenjeg sunca uživali smo u svakom koraku koji nas je vodio do srednjovjekovnog kaštela Staroga grada. Nakon prolaska kroz sela Čambarelići, Lazarići, Veljaki i Sošići zašli smo u duboku šumu. Uskom stazicom probijali smo se do cilja. Učenici starijih razreda pomagali su nam usmjeravajući nas na raskršćima, a uskoro nas je dočekao i maleni proplanak.

Nakratko smo odmorili i napunili baterije za naše „osvajanje“ Starog grada. Nakon svega nekoliko minuta stigli smo do odredišta. Ugledali smo crkvu sv. Antuna i s olakšanjem usporili. Veselo smo se raštrkali prostranim Kaštelom, a nakon toga podijelili u grupe i započeli obilazak grada koji na svakom koraku odiše bogatom poviješću, ali istovremeno svjedoči i o prolaznosti vremena… Dalibor Švić, Eva Melegi Matković i  Marina Rade, učitelj i učiteljice povijesti zajedno s Paolom Peršić, apsolventicom hrvatskoga jezika i povijesti umjetnosti održali su učenicima predavanja te ih upoznali s kulturom, arhitekturom i brojnim društvenim previranjima tijekom povijesti ovog očaravajućeg gradića. Stariji su se učenici imali priliku uspeti stepenicama na vrh starogradske kule s koje se pruža nezaboravan pogled. Gledajući u daljinu, prožeti mirom i diveći se ljepotama koje nas okružuju postajemo svjesni koliko smo sretni što smo rođeni, ili nas je životni put doveo, u ovaj prekrasni kutak svemira...

Nakon upoznavanja učenika s crticama iz kršanske prošlosti, učenici mlađih razreda autobusima su krenuli svojim kućama, dok su učenici starijih razreda prepuni dojmova i ispunjeni nekom novom energijom krenuli pješice u Potpićan.

objavio: Administrator   datum: 17. 10. 2017.