Učenici prvog, trećeg i četvrtog razreda posjetili zgradu separacije u Potpićnu i rudarski šoht u Tupljaku

Naša škola na mnogo se načina uključila u obilježavanje 100. obljetnice Labinske republike i s radošću prisjetila vrijednih rudara. Tim povodom učenici  3. razreda MŠ s učiteljicom Gordanom posjetili su zgradu separacije u Potpićnu, a učenici 1. i 4. razreda MŠ uz pratnju svojih učiteljica Maje i Sanje u četvrtak, 11.3. posjetili su zgradu separacije ugljena u Potpićnu i rudarski šoht u Tupljaku, mjesta od velikog značaja za razvoj našeg kraja. Pješačenje do Tupljaka prošlo je u vedrom raspoloženju i bez „kukanja”. Na cilju nas je dočekao gospodin Milenko Baćac, umirovljeni rudar kojemu je rudnik u Tupljaku godinama bio drugi dom. Zanimljivo nam je bilo vidjeti njegovo ime na staroj oglasnoj ploči, na kojoj su posljednja imena u smjeni kredom upisana 1999. godine kada je rudnik Tupljak (kao zadnji u Hrvatskoj) prestao s radom. Objasnio nam je kako je rudnik funkcionirao, što se gdje nalazilo i što je čemu služilo, te kako su se rudari ispod zemlje sporazumijevali s onima iznad – na međusobnoj udaljenosti od oko 180 metara.  Imali smo brojna pitanja na koja smo napokon dobili odgovore! Naravno da smo ovu fantastičnu lokaciju iskoristili i za nastavu Likovne kulture, a pogodite čime smo crtali?

Fotografije s našeg edukativnog i zanimljivog posjeta Tupljaku možete pogledati u fotogaleriji.

objavio: Administrator   datum: 15. 3. 2021.