Predstavnici Kluba liječenih alkoholičara u našoj školi

PREVENCIJA ALKOHOLIZMA MLADIH

Neke se poruke najlakše prihvaćaju  kad su izrečene iz srca i iz osobnog iskustva. Svjesni smo brojnih poruka koje bismo htjeli izreći djeci i mladima u namjeri da očuvaju radosno odrastanje i zdrav život. No, jesmo li dovoljno uvjerljivi da izgradimo zdrave stavove naše djece i mladih. U tom pravcu, svaka je suradnja dobrodošla, posebno od osoba sa plemenitim namjerama i ispravnim vrijednostima.

Upravo je ovakvo razmišljanje navelo školsku psihologinju Dubravku Ujčić Lukšić da pokuca na vrata Kluba liječenih alkoholičara Labin. Naime, članovi Kluba su svjedoci razornog djelovanja alkohola na različite aspekte života, a ujedno su posvećeni odluci da iz svog života iščupaju alkohol i pronađu zdrave izvore životne radosti i ispunjenosti. Čini se da bi upravo oni mogli o problemu alkohola  razgovarati sa učenicima sedmog i osmog razreda na životniji način, manje knjiški.

Članovi KLA Labin prihvatili su otvorenog srca ovaj poziv na suradnju, koji i njima samima pruža mogućnost da vlastito iskustvo učine društveno korisnim, doprinoseći preventivnim nastojanjima škole u borbi protiv ovisnosti.

U petak, 2. listopada 2015.g. gosti-predavači u našoj školi, u 7. i 8. razredu, bili su:

- gđa. Đeni Zuliani, psihologinja - terapeutkinja u KLA Labin i

- g. Bruno Knapić, član KLA Labin.

Oba nastavna sata započela su čitanjem metaforičke priče o novčanici od 50 dolara, koja ma koliko prljava i zgužvana bila, i dalje zadržava istu vrijednost i ljudi je žele primiti.  Poanta ove priče, da čovjek ne gubi ništa od svoje vrijednosti ma koliko posrtao, bila je čitavo vrijeme trajanja nastavnog sata prisutna u prostoru tijekom izlaganja. Nakon priče, uslijedilo je izlaganje g. Brune Knapića o svojevrsnoj putanji kojom alkohol mijenja život ljudi, pri čemu je naš gost otvoreno pričao o vlastitom iskustvu života prije, za vrijeme i nakon alkohola.  Naglasio je život bez utjecaja alkohola daleko ljepši i slobodniji od onog u ropstvu alkohola. Prokomentirani su razlozi zbog kojih mladi ulijeću u problem sa alkoholizmom, pri čemu je skrenuta pozornost na društvene trendove i vršnjačke pritiske.

Učenici su imali prilike postavljati pitanja i iznositi vlastito promišljanje o problemu alkoholizma.

Poruke koje su učenici mogli čuti bile su sljedeće:

Svaki čovjek je vrijedno biće neovisno o pogreškama koje čini.
Liječeni alkoholičar za razliku od alkoholičara razumije razorno djelovanje alkohola i odlučuje se iz dana u dan živjeti život bez ijedne kapi alkohola. Ova borba nije uvijek jednostavna, te su potrebni podrške na tom putu.

Liječeni alkoholičari ponekad trpe nerazumijevanje društva, jer ih se poistovjećuje sa alkoholičarima koji još nisu ni blizu odluke da se odreknu štetnog utjecaja alkohola.
Klub pomaže liječenim alkoholičarima da se međusobno podržavaju na putu zdravog življenja.

Ovisnost je jako „ljepljiva“ bolest, potrebno je mnogo snage da se čovjek od nje odlijepi. Klubovi svoje članove osnažuju da ustraju u nastojanju da budu gospodari svoga zdravlja.
Alkohol može u temelju dobrohotnu osobu promijeniti u osobu s kojom je teško komunicirati i živjeti, koja može biti slijepa za svoj problem, pa čak i nasilna.
Biti odgovoran prema svom zdravlju – znači biti gospodarem svoje dobrobiti.

Alkohol  nas okružuje i više nego što mislimo, jer gotovo da nema svečanosti ili slavlja na kojima se ne nazdravlja alkoholom.
Razlozi zbog kojih ljudi posežu za alkoholom su vrlo raznoliki, od vršnjačkih trendova, radoznalosti, podizanja raspoloženja, bježanja od problema do ovisničkih potreba da bi uopće mogli normalno funkcionirati.
Ovisnost može biti psihička i fizička.
Možemo se zabaviti i bez alkohola!

Ljudi mogu piti alkohol i ostati zdravi, uz uvjet da ne pretjeruju i da znaju svoje granice.
Život bez alkohola je ljepši život od života pod utjecajem alkohola.
Bolje je kad čovjek gospodari alkoholom, nego da alkohol gospodari njime.

Povratne informacije učenika su vrlo pozitivne. Svi učenici navode da su ovakav susret doživjeli zanimljivim, te pohvaljuju hrabrost našeg gosta na otvorenosti. Mnogi su poželjeli  još takvih i sličnih predavanja u školi. Vjerujemo da će im se želja ostvariti.

Stručni suradnik – psiholog:

Dubravka Ujčić Lukšić

objavio: Administrator   datum: 2. 10. 2015.

« Svibanj 2024 »