SVJETSKI TJEDAN SVEMIRA 4.-10. listopad 2015.

LIJEPA SURADNJA SA SREDNJOM ŠKOLOM BUZET

Kažu da smo nastali od zvijezda. Naime, kemijskim aktivnostima unutar zvijezda nastajali su poznati kemijski elementi od kojih smo građeni i mi, ljudi. Lijepo je sjetiti se te naše kolijevke: svemira. A, još je ljepše pokušati istražiti i proniknuti u njegova prostranstva, zakonitosti, povijest i možda naslutiti budućnost…

Sve smo to učinili 13. listopada 2015.g.: Obilježili smo Svjetski tjedan svemira!

Način na koji smo to uspjeli je za našu školu nov. Naime, pozvali smo dvoje učenika Srednje škole Buzet, za koje smo imali saznanja da su zaljubljenici u fiziku i postanak svemira, da za naše učenike održe predavanja koja bi nam proširila vidike za svemirska prostranstva i za sasvim drugačije fizikalne zakonitosti od onih na koje smo navikli u našoj poznatoj stvarnosti. Učenici su posjetili našu školu u pratnji profesorice fizike gđe Margarete Gumilar i ravnateljice Srednje škole Buzet gđe Marije Pavletić.

Učenici Srednje škole Buzet, Eric Andreas Vivoda i Erik Uran, oba maturanti opće gimnazije, pripremili su dvije power point prezentacije i jednu animaciju ovog puta učenicima sedmog i osmog razreda te nekolicini šestaša, koji su iskazali interes da budu nazočni na predavanju. Bila je to prilika da se o mikrosvijetu i makrosvijetu koji nas okružuje saznamo zaista mnogo:

saznali smo o teoriji nastanka svemira,
o mikročesticama – čitavom nizu još daleko manjih od atoma,
o Schrodingovoj mački i kvantnoj fizici,
povezali neke informacije sa humorističkom serijom Teorija velikog praska,
saznali smo o širenju svemira,
o načinu istraživanja od kojih se elemenata sastoji pojedini planet,
o putanjama planeta, o lutajućim planetima,
o najrjeđem planetu koji može plutati na vodi
o sastavu planeta, od stjenovitih do plinovitih
o razlici između kometa i asteroida,
o putanjama planeta,
o specifičnostima pojedinih planeta,
o načinima prikupljanja podataka sa planeta,
 o najvećoj poznatoj zvijezdi u našoj galaksiji Mliječna staza,
o različitim oblicima galaksija,
o različitim stadijima zvijezda,
o crnim rupama,
o gravitaciji, o zakrivljenosti prostora,
o pojmu svjetlosna godina i još mnogo mnogo zanimljivih podataka.

Sa učenicima sedmog i osmog razreda školska psihologinja je dan poslije predavanja zatražila dojmove učenika na poslušana predavanja. Učenici su rekli: „Bilo je zanimljivo!“ i pri tom se dosjećali brojnih dojmljivih podataka i vrlo ilustrativne animacije koja je dočarala odnose veličina pojedinih tijela u bližem svemiru.

Za našu je školu ovo bio vrlo značajan događaj, ne samo zbog iscrpnih predavanja darovitih učenika Srednje škole Buzet, nego i zbog činjenice da smo omogućili susret dviju škola koje su se otvorile jedna drugoj i otkrile dobrobiti ovakve suradnje.

Hvala.

Stručni suradnik psiholog: Dubravka Ujčić Lukšić

objavio: Administrator   datum: 13. 10. 2015.

« Svibanj 2024 »