Posjet Dječjem domu Ruža Petrović u Puli

Jučer, 2. lipnja 2016. godine tri su učenice  četvrtih razreda područnih škola, Katarina Širol, Katarina Fornažar i Tea Karlović,  u pratnji učiteljice Ane Grbac i školske psihologinje Dubravke Ujčić Lukšić  posjetile Dječji dom Ruža Petrović u Puli.

Namjera ove posjete bila je omogućiti našim učenicima doticaj sa stvarnošću djece koja žive u drugačijem okruženju od njima poznatog, dakle izvan obitelji. Ovo je bila prilika da učenici uvide da nemaju sva djeca sreću živjeti u obiteljima, da neke  obitelji zbog različitih nesretnih okolnosti (financijskih, socijalnih, zdravstvenih ili zakonskih…) ne mogu vlastitoj djeci pružiti sigurnost i skrb i da država preko svojih institucija, u ovom slučaju Centra za socijalnu skrb, nastoji pomoći takvim obiteljima i njihovoj djeci. Imali smo prilike vidjeti prostor Doma i nekoliko njegovih stanovnika, koji tada nisu bili u školi.

Djelatnici Doma lijepo su nas primili, osjećali smo se baš kao da smo u ugodnom i toplom domu. Proveli su nas prostorom doma, pokazali nam kat sa sobama za cure i kat sa sobama za dječake. Upoznali su nas sa podjelom zaduženja i dežurstvima njihove djece, koji prema rasporedu odrađuju neku obavezu u blagavaoni, kuhinji, kupatilu i hodniku.  Jedna od svakodnevnih obaveza je i uređenje vlastite sobe.

Uživali smo u bojama interijera, koje sigurno, uz pristupačnost djelatnika Doma, čine da se djeca osjećaju ugodno u tom svom novom domu. Sobe su veselih boja, a zavjese oslikane motivima po izboru djece. Sjećamo se crvenog zmaja, ili osunčanog drva sa velikom zelenom krošnjom. Zanimljivo nam je bilo vidjeti prostor za rekreaciju (teretanu), male simpatične dnevne boravke sa televizijom, trosjedima i stolnim nogometom, malu knjižnicu, vešeraj …

U razgovoru sa ravnateljicom Doma gđom Davorkom Belošević i socijalnim radnicama odnosno odgajateljicama saznali smo podosta o dinamici života u domu, na dnevnoj i godišnjoj razini. Shvatili smo da ono što se u Domu događa je život, svakodnevica djece i mladih, kojima je Dom dom, a odgajatelji najbliže podržavajuće osobe. I nekako nismo mogli ovaj dom doživjeti kao ustanovu, jer je zaista odavao ugođaj doma u pravom smislu.

Kaže se da nije baš lijepo hvaliti se dobrim djelima, to nam nije ni namjera. No, želimo, kao voditeljice, zahvaliti svim roditeljima i učenicima i djelatnicima koji su se uključili dobrovoljnim novčanim prilogom za potrebe djece u Dječjem domu Ruža Petrović. Prikupili smo i više nego smo očekivali, čak 1.280,00 kn, ali nismo odoljeli, kad smo već djeci odlazili u posjet, pa smo od toga 100,00 kn investirali u slatkiše pa im darovali uz novac i slatkiše.

Bilo nam je lijepo i radujemo se suradnji s Domom. Tko zna, možda sljedeće školske godine ekipa iz njihovog Doma posjeti nas u našoj školi.

Dubravka Ujčić Lukšić, školska psihologinja

objavio: Administrator   datum: 3. 6. 2016.