Terenska nastava na lokvi Kadriol

U petak 24.3 2017. realizirana je terenska nastava iz prirode, biologije, povijesti i  engleskog jezika za 6., 7.a i 7.b razred na lokvi Kadriol pored sela Lucijani (oko 3 km udaljeno od Žminja). U pratnji su bili učitelji Dalibor Švić, Antonjeta Troskot i Viviana Dobrila, a naš voditelj  bio je gospodin Alen Čikada, osnivač Udruge Kal i voditelj obnove postojećih lokvi u Istri.

Nakon 10-ak minuta pješačenja od sela Lucijani uskim seoskim putem, stigli smo na naše odredište, lokvu Kadriol. Osim obilježavanja Dana voda (22.3.), zadatak nam je bio i praktično upoznavanje s  ovim dragocjenim i jedinstvenim ekološkim sustavom na kršu.

Zbog današnih boljih izvora pitke vode (za ljude i stoku) sve se više gubi njihovo primarno značenje. Upoznati smo  i sa sukcesijom (zaraštavanjem  invazivnim alohtonim biljkama, kao npr. trstikom)  voda stajaćica. Od životinja je najviše bilo vodozemaca, nešto manje riba, gmazova i kukaca. Nakon vrlo iscrpnog predavanja  i mnogih korisnih informacija krenuli smo dalje putem preko šume gdje smo se  malo odmorili  u dubokoj hladovini na  klupama promatrajući pritom biljni  i životinjski svijet ovog područja.  Putem smo naišli na još jednu lokvu koja je mještanima u nekakva davna vremena služila poput svetišta.

Nakon zajedničkog uslikavanja, krenuli smo  prema obližnjim kućama u selu Mužini  gdje nas je dočekao autobus  i u 12 sati uslijedio je povratak za Potpićan.

objavio: Administrator   datum: 28. 3. 2017.

« Svibanj 2024 »