"Velu forcu imaju besede!"

Iza nas je još jedan Ca je ča, a naši su učenici i ove godine pokazali kako njeguju dijalektalni izričaj, i to veoma uspješno. Među sedamdesetak literarnih radova učenika osnovnih škola Labinštine pristiglih na ovogodišnji literarni natječaj, odabrano je petnaest radova čiji su autori pozvani ove srijede, 15. studenog, u Gradsku knjižnicu. Povjerenstvo je među petnaest radova koji su sinoć pročitani pred prepunom dvoranom  odabralo čak sedam iz naše škole. Troje učenika mlađih razreda pročitalo je svoje razigrane i slikovite stihove: Ivona Baćac, učenica 3. razreda, pod mentorstvom učiteljice Jadranke Ferboković pročitala nam  je pjesmu Miš, Karlo Ilić, učenik 2. razreda iz PŠ Sv. Katarina, pod mentorstvom učiteljice Samante Starčić Paliska, dočarao nam je nezgodu s Bičikletom, dok nam je  Toni Smilović, učenik 4. raz. iz PŠ Tupljak, pročitao zanimljivu pjesmu pod naslovom Cha, a njegova  mentorica bila je učiteljica Gordane Fable. Tara je u svojoj pjesmi napisala da su neke besede teple kako sunce. Eto, upravo takve su bile njihove pjesme, tople poput sunca.

Tara nadalje pjeva: Besede moru volit, grlit, smijat se. I to je točno, a u istinitost ovih misli uvjerili su nas  Riccardo Celić,  učenik 8. razreda, s pjesmom Sanji i Thomas Katičić s pjesmom San, također učenik 8. razreda. A da velu forcu imaju besede pokazao nam je Paolo Fonović, prošlogodišnji laureat natječaja,  u pjesmi Noćas san opet bi mučan osvojivši drugo mjesto ovogodišnjeg Ca je ča. Čestitke Paolu! Nadamo se da barem noćas ni bi mučan. Stihove pjesme koji se provlače ovim retcima djelo su naše Tare Runko, petašice koja već veoma zrelo promišlja o snazi riječi, a to nam je i dokazala posljednjim stihovima svoje pjesme Besede: kad doperomo besede, moramo trdo pensat!

Iskrene čestitke svim učenicima na predivnim stihovima kao i njihovim mentoricama na uspješnom vodstvu!

Treba istaknuti ime koje se sinoć najviše prozivalo, čak četiri puta, ono je ime Paolove, Tarine, Riccardove i Thomasove  mentorice. Riječ je o učiteljici  koja već dugi niz godina motivira i potiče učenike u otkrivanju vlastitih talenata te ih nenametljivo i sigurno vodi pjesničkim prostranstvima. Njezino ime je Tihana Franković Načinović. Čestitke, Tihano!

Besede

Neke su besede trde kako grota.

Neke su teple kako sunce.

Besede moru

volit

grlit.

smijat se.

Besede moru

tuć

rugat se

grdo govorit.

Velu forcu imaju besede

Teške i lahke.

Kad doperomo besede

moramo trdo pensat.

Tara Runko, 5.r.

San

Vajk su me pitali

ki je moj san.

San in reka da ne znon.

Sejno su me pitali i drugi don.

San in reka da ne znon.

Ma kad su me opet pitali

kad su mi živce zeli

son in lipo reka

se ćete znat kad priden veli.

Thomas Katičić, 8. r.

Sanji

Škura je noć.

Sanji.

Neke pute pridu.

Neke pute ne.

Ma samo

da se nikad ne zgube.

Riccardo Celić, 8.r.

Noćas san opet bi mučan

I noćas son bi mučan.

A nis ni boršu zgubi,

ni na kurijeru zakasni.

Noćas si pred manu tekla ti.

Imala si lipe duge vlose,

bila si va krvovo obučena,

postole si va rukah nosila.

Tako lipo si dišila.

Son te zazva.

Mene je zazva žveljarin.

Tebe više ni bilo.

Nis ti rivo lice vidit.

Kako ću te jutre poznat?

Večeras ću rano poć spat,

forši ćeš mi se va sanje tornat

forši ćeš mi svoje lice pokozat.

Paolo Fonović, 8.r.

Miš

Moja nona je va štalu šla

pa je miša vidila.

Počela je krešćat, bižat

i noneta zazivat.

Nono je brzo doteka,

pa je miša dočeka.

Šo je po lopatu da ga

zvizne po hrbatu.

Kad je nono z lopatu

zamahnu, miš mu je

u škuju zmaknu.

Ivona Baćac, 3.r.

objavio: Administrator   datum: 16. 11. 2017.

« Svibanj 2024 »