Obilježili smo Dan sjećanja na holokaust

Tragedija nastala kao posljedica Holokausta se ne može izbrisati. Mora biti zapamćena sa sramom i strahom dokle god ljudsko sjećanje bude postojalo. Samo ako se sjećamo, onda možemo odati prikladnu počast žrtvama. Milijuni nedužnih Židova i pripadnika drugih manjina ubijani su na nazamislivo barbarske načine. Nikada ne smijemo zaboraviti te muškarce, žene i djecu, niti njihovu agoniju.

(Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Kofi Annan, 27. siječnja 2006)

Dan sjećanja na holokaust koji se diljem Europe obilježava 27. siječnja obilježili su učenici sedmog i osmog razreda naše škole. U prostoriji školske knjižnice, 27. siječnja, zajedno s učiteljem povijesti, Daliborom Švićem, učenici su pogledali  Schindlerovu listu -  biografski film iz 1993. koji je 2007. godine Američki filmski institut rangirao kao 8. na svojoj listi 100 najboljih američkih filmova svih vremena. Potresna sudbina Židova dirnula je  učenike koji su s velikim zanimanjem pratili radnju filma.

Učenici sedmog razreda  temu holokausta samostalno su obradili,  pripremili i prezentirali služeći se PowerPoint programom. Rezultat njihovog rada  je nekoliko  veoma zanimljivih  prezentacija, a jednu od njih, koju su izradile i prezentirale učenice Ilenija Baćac i Nina Smoković, možete pogledati pod opširnije.

U filmu je riječ o Oskaru Schindleru -  njemačkom poduzetniku koji je spasio živote više od tisuću, uglavnom poljsko-židovskih izbjeglica tijekom holokausta zapošljavajući ih u svojim tvornicama. Film je režirao Steven Spielberg, a temelji se na istoimenom romanu  australskog romanopisca Thomasa Keneallyja. Film je doživio veliki uspjeh i dobitnik je 7 Oscara, uključujući onaj za najbolji film, najboljeg režisera i najbolju izvornu glazbu, kao i brojne druge nagrade: 7 BAFTA, 3 Zlatna globusa itd.

Priloženi dokumenti:
Holokaust.pptx (2.53 MB)

objavio: Administrator   datum: 29. 1. 2016.